Inovacije | Majdi Kosi |
 
Skupina inovatorjev je slovenskemu in svetovnemu tržišču v zadnjem mesecu predstavila inovacijo PrintBox, ki omogoča enostavno, okolju prijaznejše in najcenejše tiskanje, tudi na ulici. Inovacija prinaša pomembno dodano prednost, saj sistem deluje brez odpadnega materiala kartuš. Cilj, kateremu sledi ekipa, locirana v Ljubljanskem Univerzitetnem inkubatorju, je uporabnikom na dolgi rok omogočiti brezplačno tiskanje dokumentov. Avtorja inovacije sta prof. dr. Aleš Vahčič, ki je odgovarjal na naša vprašanja, in Denis Benič. Ideja je stara že 15 let, medtem ko se je resen razvoj začel pred letom dni.
 
PrintBox

Ekipa od leve: Uroš Jurglič, Mitja Zorko, Tadej Murovec, Denis Benič in dr. Aleš Vahčič, Anže Rupnik (ni na fotografiji)

Kakšne so prednosti uporabe inovacije za uporabnika – za posameznika in podjetje?
Ključna prednost je, da gre za sistem brez kartuš. Tiskanje do 30.000 strani poteka z enkratnim polnjenjem črnila in barv. Zamenjava zalogovnika z novim črnilom in barvami je stvar petih minut dela in je del vzdrževalne pogodbe. Črnila in barv tako nikoli ne zmanjka. Ker ni odpadnih kartuš, je naša inovacija okolju prijazna. Možen je tudi dvostranski izpis, kar znižuje porabo papirja, ali izbira ekološkega papirja. Našteto velja tako za uporabo posameznih tiskalnikov z našim napajanjem kot tudi za tiskanje prek PrintBox kioska. PrintBox kiosk prinaša poleg najnižje cene tudi dodatne ugodnosti.
Gre za enostavno tiskanje prek ključka USB, kjerkoli pridemo do PrintBoxa. Tiskanje je možno brez registracije v naš sistem s plačilom s kovanci ali Moneto. Omogočeno je tiskanje z registracijo v naš sistem, ki se imenuje Oblakomat (avtomatsko upravljanje z dokumenti v oblaku). Datoteke, ki jih želimo tiskati, naložimo na internet in jih s pritiskom na gumb »print« pripravimo za tisk na kateremkoli PrintBoxu. Enostavna uporaba storitve je obrazložena tudi na spletnem mestu http://www.goprintbox.com.
Uporabnik lahko na monitorju na dotik pregleda dokument, določi strani, ki jih želi natisniti, število prikazanih strani na posamezno natisnjeno stran, enostransko ali dvostransko tiskanje, število izvodov in kvaliteto izpisa. Poleg tiskanja lastnih dokumentov lahko tiska dokumente z interneta in dokumente z zanimivimi informacijami, npr. časopisne članke, zemljevide, turistične informacije …

Inovacija prinaša doslej najcenejši tisk za uporabnika. Na kakšen način lahko dosegate takšno konkurenčno ceno?
Cena črno-belega ali barvnega izpisa na stran znaša 3 cente ali manj, odvisno od števila izpisov na mesec. Cena je enaka ne glede na pokritost strani z barvo. Čim več posameznikov ali podjetij mesečno tiska, tem nižja je cena. Pri 10.000 straneh mesečno cena izpisa pade na 1 cent. Če strošek primerjamo s ceno izpisa na domačih brizgalnih tiskalnikih, je cena tiska z originalnimi kartušami 6 centov za 5-odstotno pokritje strani, za celostransko fotografijo A4 pa tudi do 1 evro.
Razvili smo inovativno rešitev napajanja tiskalnikov z barvami. Podobne rešitve so sicer znane, vendar smo prvi razvili sistem, ki je enostaven, zanesljiv in zagotavlja odličen odtis.

PrintBox ste lansirali pred dobrim mesecem. Kako napreduje širitev v Sloveniji?
Prvo postavitev PrintBox kioska smo realizirali na Fakulteti za družbene vede konec maja. Do danes smo jih postavili 15, od tega 3 v tujini. Takšen enostaven način tiskanja se bo postopno vedno bolj uveljavljal, ko bo na voljo vse več PrintBoxov, postavljenih širom Slovenije. Do konca leta jih bo med 100 in 200 na javno dostopnih mestih z velikim pretokom ljudi.

Ste storitev že začeli uspešno širiti v tujino? Kakšni so kratkoročni in dolgoročni cilji?
Osredotočamo se na okoliške države, trenutno na Avstrijo, Italijo in Nemčijo. Resne razgovore imamo v Srbiji, predvsem za šole, pošto in fakultete. Polagamo temelje za razvoj trga na Kitajskem, v ZDA in Rusiji.

Kdo so vaši ciljni odjemalci?
Naše ključne skupine ciljnih odjemalcev so štiri: šolstvo (tiskanje učnega materiala), podjetja in druge institucije, kjer lahko zmanjšamo strošek tiskanja za 50 odstotkov, splošna javnost z dostopom do tiskanja na javnih mestih in gospodinjstva, v katerih tiskalnik uporablja veliko članov (npr. samozaposleni starši in otroci, ki se šolajo v poklicih, ki zahtevajo več tiskanja, denimo grafično oblikovanje).