Izrazoslovje o trajnostnem razvoju

| Avtorja: Urška Zupanec, Ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in inovacije, dr. Janez Berdavs, Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo |


Ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in inovacije je decembra 2023 objavilo eVodnik za ozelenitev visokega šolstva. Najdete ga na spletnih straneh Ministrstva za visoko šolstvo, znanost in inovacije. eVodnik je plod medresorskega sodelovanja in povezanih prizadevanj Ministrstva za visoko šolstvo, znanost in inovacije ter Ministrstva za okolje, podnebje in energijo, ob podpori evropske skupnosti znanja in inovacij Climate KIC. Želi prispevati k skupnemu razumevanju in spodbujanju ozelenitve visokega šolstva v Sloveniji, predvsem pa k poenotenemu izrazoslovju o zelenem prehodu in trajnostnem razvoju. Različne stroke iste izraze zelo različno razumejo in interpretirajo.


V eVodniku razumemo ozelenitev visokega šolstva kot preobrazbo vseh področij visokošolskega ekosistema skladno z načeli trajnostnosti: poučevanja in kurikuluma, produkcije znanja (raziskave in inovacije), družbene odgovornosti in upravljanja: infrastrukturni vidik, organizacijski vidik. Gre torej za celostni pristop, ki zajema prav vse aktivnosti, ki jih izvajajo visokošolske institucije.

Del eVodnika je tudi ePojmovnik. Njegov namen je v več kot 120 geslih čim bolj jasno opredeliti splošne pojme s širšega področja zelenega prehoda in trajnostnega razvoja. Namenjen je vsem, ki se ukvarjajo z vprašanji varstva okolja, zelenega prehoda in trajnostnega razvoja v povezavi z izobraževalnim sektorjem, zlasti z visokim šolstvom.

S prizadevanji za ozelenitev visokega šolstva se tudi deležniki razvoja visokega šolstva vse pogosteje srečujejo s termini, povezanimi z okoljem in okoljevarstvom. Izkušnje kažejo, da so ti izrazi pogosto razumljeni različno in da jih lahko različne skupine interpretirajo na različne načine. Nekatere stroke lahko isti izraz definirajo drugače; do odstopanj v razumevanju prihaja tudi pri različnih rabah izrazov: strokovni, znanstveni, pravni, medijski, če naštejemo le nekatere. Pri interdisciplinarnem in medresorskem delu, kjer se srečujejo različne stroke in javne politike, je ključno najprej poenotiti izrazoslovje. Le tako se je možno učinkovito sporazumevati in delovati v skupnem interesu. ePojmovnik tudi prispeva k razumevanju, kaj v kontekstu visokega šolstva okolju šteje kot okolju prijazno.

ePojmovnik vsebinsko sega na 10 področij: zeleni prehod in trajnostni razvoj, energetika, gospodarstvo, grajeno okolje, izobraževanje za zeleni prehod in trajnostni razvoj, mobilnost, odpadki, ohranjanje narave, podnebne spremembe, varstvo okolja.

ePojmovnik ni namenjen strokovnjakom posameznih prej navedenih področij, zato so razlage pojmov dostopne in lahko razumljive. Pri razlagi izrazov smo upoštevali različne vire, predvsem evropsko in nacionalno zakonodajo, pojmovnike mednarodnih in nekaterih slovenskih državnih organizacij ter dali prednost definicijam, ki jih uporabljajo javne organizacije in združenja. Razlage izrazov niso povzete iz enega samega vira, ampak so večinoma kombinacija več uporabljenih virov, pri čemer smo poskušali doseči največjo možno natančnost in skladnost.

ePojmovnik, ki je nastal s podporo projekta LIFE Care4climate, je koncipiran kot živ pripomoček, ki se bo dopolnjeval, saj gre za področje, ki se hitro razvija. Deležniki iz visokošolskega ekosistema, ki želijo sooblikovati ePojmovnik, lahko pošljejo svoje predloge na naslov: ozelenitev-ss.mvzi@gov.si.

Poleg ePojmovnika ponuja eVodnik tudi druge rubrike, v katerih najdete mednarodne usmeritve za ozelenitev visokega šolstva, informacije o trenutnih procesih sistemske podpore ozelenitvi visokega šolstva v Sloveniji in nekaj smernic, kako pristopiti k ozelenitvi visokega šolstva, prinaša pa tudi primere iz slovenskega visokošolskega prostora.

eVodnik je že v osnovi nastal kot sistemski odziv na izražene potrebe predstavnikov visokošolskih institucij. V nadaljevanju pa želimo, da bi eVodnik soustvarjali in nadgrajevali v dialogu z vsemi akterji iz visokošolskega ekosistema in tako družno prispevali k ustvarjanju skupnega razumevanja ozelenitve visokega šolstva ter k spodbujanju teh procesov v praksi na vseh ravneh. Od objave eVodnika v decembru 2023 smo nekaj pobud deležnikov že prejeli tako s strani visokošolskih institucij kot s strani nevladnih organizacij. Želimo si, da bi se eVodnik stalno posodabljal in razvijal ter predstavljal po eni strani živ pripomoček za ozelenitev visokega šolstva, po drugi strani pa tudi instrument za sooblikovanje ukrepov in politik v sodelovanju z deležniki v visokem šolstvu.