Učinkovito ravnanje z ladijskimi kontejnerji

| Avtorica: dr. Klavdija Rižnar, ZRS Bistra Ptuj,
vodja projekta StudioKroG, Norveški finančni mehanizem |


Projekt Studio krožnega gospodarstva (studioKroG) demonstrira praktično izvedbo krožnega gospodarstva in naslavlja globalne izzive, kot so izčrpavanje naravnih virov, odpadki in podnebne spremembe. S podporo Norveškega finančnega mehanizma se studioKroG izkazuje kot pionirski model, kako se lahko z inovacijami in multidisciplinarnim pristopom premostijo obstoječi izzivi in dosežejo ambiciozni cilji ponovne uporabe.


Cilj projekta StudioKroG je izboljšati razumevanje delovanja krožnega gospodarstva in zmanjšati potrebe po deviških materialih na primeru rabljenih ladijskih kontejnerjev za vzpostavitev demo-centra StudioKroG. Projekt ni zgolj primer učinkovitega ravnanja z odpadki, temveč tudi predstavitev zelenih inovativnih rešitev, ki temeljijo na ponovni uporabi, ekodizajnu in industrijski simbiozi odpadkov. Celotni investicijski proces democentra studioKroG je temeljil na celostnem pristopu »ne zavrzi, popravi, (pre)oblikuj, ponovno uporabi in recikliraj«.

Koraki pristopa

Preoblikovanje odpadkov v uporabne izdelke: Dosegli smo 98 % ponovno uporabo obstoječih materialov in izdelkov. Odpadni materiali, kot so ladijski kontejnerji in zavrženi gradbeni materiali, so bili preoblikovani v funkcionalne prostore in opremo, uporabljena je bil toplotna izolacija iz odpadnega tekstila. To dokazuje, da na videz neuporabni materiali lahko postanejo dragoceni viri v krožnem gospodarstvu.

Industrijska simbioza in redizajn: Vzpostavili smo partnerstva z industrijskimi partnerji, ki so nam omogočila pridobitev presežnih materialov iz drugih sektorjev (stavbno pohištvo, zunanji in notranji interier idr.) in so bili vključeni v prenovo notranjih in zunanjih prostorov democentra. Tak pristop ne le zmanjšuje odpadke, temveč ustvarja nove poslovne priložnosti in izboljšuje okoljsko učinkovitost.

Zelena zasnova in naravni elementi: Zeleni prostori, kot so vertikalne stene in visoke grede, so bili ustvarjeni iz recikliranih materialov, kar dokazuje, kako lahko trajnostne arhitekturne rešitve izboljšajo okolje in energetsko učinkovitost prostora. Zelena zasnova ni zgolj estetska, temveč tudi funkcionalna in prispeva k boljšemu bivalnemu okolju.

Zbiranje in ponovna uporaba vode: Z uporabo zavrženih lesenih sodov za zbiranje deževnice smo prikazali, kako lahko naravni viri, ki bi sicer šli v »nič«, postanejo del krožnega sistema za vzdrževanje zelenih površin in streh. Tako smo prispevali k zmanjšanju porabe pitne vode in krepitvi trajnostnega upravljanja naravnih virov.

Uporaba obnovljivih virov energije: Uporabili smo rabljene sončne panele, pridobljene z industrijsko simbiozo. To je zagotovilo energetsko samozadostnost stavbe in zmanjšalo ogljični odtis, kar poudarja zavezanost k uporabi obnovljivih virov energije in zmanjšanju odvisnosti od fosilnih goriv.

Vsaka od zelenih rešitev je dokaz, kako lahko inovativne prakse v krožnem gospodarstvu in ponovni uporabi materialov prinesejo pomembne okoljske in ekonomske koristi. Projekt StudioKroG postavlja nove standarde na področju trajnostnega razvoja in kaže, kako lahko zavestna uporaba obstoječih virov zmanjša okoljski vpliv in ustvari dodano vrednost za prihodnost.

Družbena odgovornost investicije studioKroG

Projekt StudioKroG ne predstavlja le uspeha na področju ponovne uporabe in krožnega gospodarstva, ampak tudi pomemben korak k doseganju globalnih ciljev trajnostnega razvoja. Z mobilno gradnjo democentra (150 m²) po principu ponovne uporabe v primerjavi s klasično gradnjo smo dosegli številne družbene in okoljske učinke: za 15 ton manj gradbenih odpadkov, zmanjšanje emisij za približno 592,5 ton CO₂, emisijski faktorji so manjši za približno 37.800 kg CO₂e/m², prihranek surovin za približno 75 m³, prihranek energije za proizvodnjo novih materialov je 1.260 MJ, čas gradnje krajši za 74 dni idr. (po metodologiji SROI).

Prej in potem. Demonstracijski center krožnega gospodarstva studioKroG.
Prej in potem. Demonstracijski center krožnega gospodarstva studioKroG.

StudioKroG kot učno-demonstracijski center

StudioKroG kot učno-demonstracijski center prikazuje procese krožne rabe odpadkov kot virov. Hkrati je v funkciji motiviranja in izkustvenih prikazov transformacije odpadkov za funkcionalno rabo za različne ciljne skupine. Znanje o krožnem gospodarstvu smo približali več kot 3.400 udeležencem skozi izvedbo več kot 120 tematskih dogodkov na ravni delavnic, usposabljanja, neformalnih izobraževanj, strokovnih srečanj, razstavnih dogodkov, demo-prikazov, medijske kampanje ipd. StudioKroG odpira nove priložnosti za lokalne skupnosti, izobraževalne ustanove, arhitekte/oblikovalce, gradbenike, komunalna podjetja in podjetja ravnanja z odpadki, NVO, javne institucije in za odločevalce na sistemski ravni ureditve krožnega pristopa rabe virov. Tudi po izteku projekta democenter deluje v koordinaciji CPU.

Prihodnost krožnega gospodarstva

Pogled v prihodnost na področju ponovne uporabe materialov in izdelkov kaže na nujnost integracije krožnega gospodarstva v vse segmente družbe. Za dosego hitrejšega prehoda krožnega gospodarstva je ključno nadaljnje sodelovanje med vladami, industrijo, znanstveno skupnostjo in civilno družbo. Inovacije, tehnološki napredek in spremembe v zakonodaji bodo morali iti z roko v roki s spremembami v vedenju potrošnikov in poslovnih modelov.

Projektni konzorcij: ZRS Bistra Ptuj, Center ponovne uporabe, OKP Rogaška Slatina, RRC Ormož, Fonix.