Zelene naložbe bank v Sloveniji
| Avtor: Jošt Žagar |
Banke v Sloveniji smo povabili, da odgovorijo na vprašanje, kakšna je rast povpraševanja po financiranju zelenih naložb in kakšen obseg oziroma delež predstavlja banki financiranje tovrstnih projektov. Katere vrste naložb in panoge pri tem izstopajo? Po katerih merilih ocenjujete upravičenost?
Večji delež sredstev za OVE in energetsko učinkovitost
NLB d.d.
NLB se je maja 2022 kot prva bančna skupina s sedežem v jugovzhodni Evropi pridružila Net-Zero Banking Alliance (NZBA). Svojo zavezanost trajnostnemu financiranju je NLB dodatno podkrepila junija 2023, ko je izdala zelene senior preferred obveznice z referenčno nominalno vrednostjo 500 mio EUR.
NLB d.d. je decembra 2022 prejela tudi oceno tveganja ESG 17,7. Tveganje vidnejših finančnih vplivov dejavnikov ESG pa je podjetje Sustainalytics ocenilo kot nizko. S tem se je NLB uvrstila med 15 % najboljših bank med vsemi podjetji, ki jih ocenjuje podjetje Sustainalytics. Decembra 2023 je NLB prejela novo, še izboljšano trajnostno bonitetno oceno (16,0), ki NLB uvršča med 13 odstotkov najboljših bank med vsemi podjetji, ki jih ocenjuje omenjena družba.
NLB Skupina sicer financira svoje stranke na področju poslovanja s podjetji in poslovanja s prebivalstvom pri njihovem trajnostnem prehodu ter z njimi dejavno sodeluje, da bi jih spodbudila k razvoju lastnih strategij podnebne nevtralnosti. Konec leta 2023 je skupni obseg novega trajnostnega financiranja NLB Skupine znašal 287 mio EUR, od tega 198 mio EUR za podjetja in 89 mio EUR za prebivalstvo in mikro podjetja. Skupen obseg načrpanih kreditov za podjetja je znašal 331 mio EUR. Na podlagi strategije podnebne nevtralnosti in ocenjenega tržnega potenciala v regiji je Skupina decembra 2023 sprejela novo zavezo, da bo do leta 2030 strankam v trajnostnem prehodu namenila 1,9 mrd EUR.
Na strani financiranja podjetij je pretežen delež (skoraj 60 %) vsega trajnostnega financiranja namenjena financiranju obnovljivih virov energije (sončne elektrarne, vetrne elektrarne, elektrodistribucijska omrežja, …), cca 30 % je namenjeno financiranju trajnostnih energetsko učinkovitih zgradb (obnove zgradb in nove zgradbe), slabih 10% pa za financiranje energetske učinkovitosti (proizvodnja električnih baterij).
Tudi v letu 2024 nadaljujemo z uspešnim financiranjem projektov trajnostne preobrazbe malih, srednjih in velikih gospodarskih družb po vsej regiji, kjer so prisotne banke NLB Skupine. V letu 2024 prevladuje financiranje projektov obnovljivih virov energije. Sledijo projekti trajnostne – energetsko učinkovite gradnje, energetske učinkovitosti in trajnostne mobilnosti.
V NLB Skupini smo sicer do sedaj uspešno financirali že več kot 200 projektov trajnostne preobrazbe majhnih, srednjih in velikih gospodarskih družb po vsej regiji (od tega več kot 100 v Sloveniji).
Za namen trajnostnega oziroma zelenega financiranja potrošnikov (prebivalstva) smo kot banka aktivno pristopili že v letu 2020 in za ta namen oblikovali posebno ponudbo NLB zelenih kreditov. Podrobnejše informacije in pogoje si lahko pogledate na spletni povezavi: Zeleni kredit (nlb.si). Tako imamo v ponudbi Zeleni stanovanjski in Zeleni partnerski kredit, ki sta glede na ponudbo ostalih potrošniških kreditov ugodnejša glede obrestne mere in glede stroškov povezanih z odobritvijo kredita. Trenutno za zeleno financiranje stanovanjskih nepremičnin ponujamo fiksno obrestno mero v višini 3,00% za odplačilno dobo do 20 let za potrošniške kredite za nepremičnino zavarovane s hipoteko. Poleg ugodnejše obrestne mere ne zaračunamo stroškov odobritve in stroškov vodenja kredita, hkrati pa ponujamo izdelavo cenitve nepremičnine in energetske izkaznice brezplačno strankam, ki pri nas najamejo hipotekarno posojilo za nepremičnino.
V NLB trajnostne projekte ocenjujemo skladno s taksonomijo EU, ki je temelj trajnostnega finančnega okvira EU in pomembno orodje za preglednost trga. Pri trajnostnih naložbah se tako med drugim upošteva okoljski vidik naložbe, torej ogljični odtis, energetska učinkovitost in zmanjšanje porabe primarne energije.
Lani so uvedli ključne indikatorje uspešnosti za vse poslovne segmente
Rok Kogej, ESG koordinator v Intesi Sanpaolo Bank
V Intesi Sanpaolo Bank opažamo naraščajoče povpraševanje po virih trajnostnega financiranja s strani naših komitentov, obenem pa zaznavamo tudi vse večji poudarek na trajnostnih vidikih njihovega poslovanja. Razlogov za to je več. Na eni strani strožji zakonodajni okvir, zlasti direktiva CSRD, ki podjetja – predvsem večja – zavezuje k podrobni samooceni okoljskih, družbenih in upravljavskih dejavnikov v njihovih procesih in dobavni verigi. Poleg zakonodaje na poslovno okolje vplivajo tudi drugi dejavniki, na primer energetska kriza v obdobju 2021–2023, ki je jasno pokazala potrebo po vlaganju v energetsko učinkovitost in samozadostnost.
Dolgoročno je še pomembnejši kontekst podnebne krize in prizadevanje za razogljičenje evropske družbe ter gospodarstva do leta 2050. Zeleni prehod bo zahteval obsežne investicije – na nacionalni ravni se potrebe v sektorjih, kot so energetika, gradbeništvo, promet, kovinska industrija in ravnanje z odpadki, merijo v desetine milijard evrov. Te investicije bodo prav tako zahtevale aktivno sodelovanje bank pri sodelovanju pri financiranju trajnostne preobrazbe države, podjetij in gospodinjstev.
V naši banki se tega izziva dobro zavedamo in ga z odločnostjo naslavljamo. Zadnja leta so bila v tem pogledu ključna. Leta 2022 smo začeli uvajati vsebinska merila na podlagi izhodišč združenj Loan Market Association in Net-Zero Banking Alliance ter vzpostavili procese za presojo trajnosti poslov, sklenjenih s pravnimi osebami različnih velikosti in iz različnih sektorjev.
Leto kasneje, v letu 2023, smo prvič uvedli ključne indikatorje uspešnosti (KPI-je) za vse poslovne segmente ter začeli ponujati prve trajnostno naravnane produkte. Med njimi so zeleni stanovanjski kredit, zeleni potrošniški kredit ter stanovanjski kredit za mlade. Poleg tega že dlje časa sodelujemo v kreditni shemi Slovenskega podjetniškega sklada.
Zeleni projekti prinašajo podjetjem številne prednosti
V UniCredit Banka Slovenija d.d. opažamo, da se povpraševanje po financiranju zelenih in trajnostno naravnanih naložb povečuje, kar je skladno z globalnimi trendi. Lani se nam je delež zelenih in družbeno naravnanih naložb zvišal za 50 % glede na leto poprej. V zadnjih letih vse več podjetij in posameznikov prepoznava nujnost prehoda v bolj trajnostno naravnano gospodarstvo, pri čemer ima finančni sektor pomembno vlogo. Delež financiranja zelenih projektov v našem portfelju narašča skladno z ozaveščenostjo strank o koristih, ki jih tovrstni projekti prinašajo podjetjem.
Zeleni projekti namreč prinašajo podjetjem številne prednosti, med katerimi so nižji operativni stroški zaradi energetske učinkovitosti, dostop do ugodnejših virov financiranja in boljša skladnost z okoljsko zakonodajo. Prav tako krepijo ugled in zaupanje, ki ga podjetje uživa s strani strank ter vlagateljev, saj podjetja s trajnostnimi praksami izstopajo na trgu. Poleg tega spodbujajo inovacije, odpirajo nove poslovne priložnosti ter pripomorejo k pridobivanju in zadržanju talentov. Na ta način zeleni projekti ne le prispevajo k bolj trajnostni prihodnosti, temveč tudi k dolgoročni rasti in stabilnosti podjetja.
Največ povpraševanja opažamo na področju energetskih naložb, obnovljivih virov energije ter projektov, ki so usmerjeni v izboljšanje energetske učinkovitosti. Pri ocenjevanju upravičenosti tovrstnih projektov se opiramo na smernice in kriterije ESG (okoljski, družbeni in upravljavski vidiki). Zelene projekte in njihovo upravičenost oz. usklajenost z EU taksonomijo/ICMA standardi ocenjujemo s pomočjo IT orodij, ki smo jih prejeli s strani naše bančne skupine.
Zelene projekte podpiramo tudi v sodelovanju s Slovenskim podjetniškim skladom (SPS), kjer je mikro, malim in srednje velikim podjetjem v sklopu produkta P1 plus 2024 na voljo dolgoročno financiranje s subvencijo obrestne mere ter garancijo SPS brez stroška odobritve garancije.
V sodelovanju z Evropskim investicijskim skladom ponujamo investicijske kredite in kredite za obratna sredstva v okviru tematskih produktov »trajnostna infrastruktura ter raziskave«, »inovacije« in »digitalizacija«, ki so namenjeni trajnostnim podjetjem in projektom in/ali ukrepom za inovacije ter digitalizacijo. Podjetja za te kredite zaradi garancije InvestEU, pridobljene prek EIF iz Incestu sklada, ki šteje kot materialno zavarovanje, prejmejo kredit po ugodnejši obrestni meri.
Zavedamo se, da je prehod v zeleno gospodarstvo kompleksen, zato si prizadevamo ustvarjati partnerstva, ki prinašajo dolgoročne koristi tako za gospodarstvo kot tudi za okolje. Bančna skupina UniCredit ima tako med drugim sklenjeno partnerstvo z družbo ENI Open-es, ki podpira različne deležnike pri njihovem trajnostnem razvoju s pomočjo inovativne platforme, katere cilj je digitalno podpreti naše stranke na njihovi poti k razogljičenju.
Izvajajo program SID Zelen
V SID banki opažamo rast povpraševanja po financiranju zelenih naložb, kar odraža večje zavedanje podjetij o nujnosti trajnostnega razvoja. Z naraščajočimi okoljskimi predpisi in globalno usmeritvijo k zmanjšanju emisij toplogrednih plinov se podjetja vse bolj zavedajo, da so naložbe v okolju prijazne tehnologije in procese ključne za njihovo konkurenčnost na trgu. Naša banka se že več kot desetletje aktivno posveča spodbujanju trajnostnega razvoja, kar je tudi razlog za uvedbo programa SID Zelen. Ta program podjetjem omogoča dostop do ugodnih kreditov za projekte, ki prispevajo k zmanjšanju vpliva na okolje, s kreditnim obsegom od 100.000 do 2 milijonov evrov in ročnostjo do 12 let.
Pri financiranju zelenih naložb izstopajo predvsem projekti, ki vključujejo obnovljive vire energije, kot so sončne elektrarne, ter izboljšave energetske učinkovitosti in krožno gospodarstvo. Ti projekti ne prispevajo le k zmanjšanju ogljičnega odtisa podjetij, temveč tudi k povečanju njihove energetske neodvisnosti in dolgoročne trajnosti. Na primer, financiramo naložbe v gradnjo ali prenovo energetsko učinkovitih stavb, ki podjetjem omogočajo zmanjšanje porabe energije, kar dolgoročno znižuje operativne stroške. Poleg tega so v sklopu programa lahko sofinancirani projekti, ki se osredotočajo na zmanjševanje odpadkov, recikliranje ter uporabo obnovljivih virov v proizvodnih procesih. Takšni projekti ne prispevajo le k varovanju okolja, temveč tudi ustvarjajo nove poslovne priložnosti za podjetja, ki si prizadevajo za skladnost s trajnostnimi standardi.
Pri ocenjevanju upravičenosti projektov za financiranje se osredotočamo na različna merila. Podjetje mora dokazati svojo zavezanost trajnostnemu poslovanju, kar pogosto vključuje pridobitev ustreznih okoljskih certifikatov ali izvedbo konkretnih okoljskih investicij. Pomembno je tudi, da podjetje posluje najmanj dve leti, ima vsaj dva zaposlena in izkazuje ustrezno bonitetno oceno.
V SID banki ponujamo tudi svetovanje, kar podjetjem olajša izvedbo teh kompleksnih projektov. Naš cilj je podjetjem omogočiti dostop do finančnih sredstev za projekte, ki prispevajo k trajnostnemu in digitalnemu razvoju, ter jim pomagati, da ostanejo konkurenčna na hitro spreminjajočem se trgu.
Izstopa financiranje energetsko učinkovitih nepremičnin
GB d.d.
V Gorenjski banki se stranke trenutno lahko odločijo za EKO kredit. Namen EKO kredita je spodbujanje trajnostnega razvoja z ugodnejšimi pogoji financiranja EKO naložb, in sicer za naslednje namene:
- nakup ali gradnjo nizkoenergijske oziroma pasivne stanovanjske stavbe,
- menjavo azbestne strešne kritine,
- toplotno izolacijo, vključujoč fasado,
- vgradnjo solarnega sistema, kotla na lesno biomaso ali kondenzacijskega kotla,
- nakup toplotne črpalke,
- priklop na daljinsko ogrevanje,
- naložbe, namenjene pridobivanju električne energije na temelju obnovljivih virov oziroma mikro soproizvodnje električne in toplotne energije,
- vgradnjo energetsko učinkovitih sistemov zračenja, ogrevanja in hlajenja,
- naložbe v učinkovito rabo vodnih virov oziroma oskrbo s pitno vodo,
- namestitev naprave z namenom zbiranja deževnice,
- naložbe v odvajanje in čiščenje odpadnih voda,
- nakup malih čistilnih naprav,
- nakup in vgradnjo energetsko učinkovitih oken, vrat in fiksnih zasteklitev,
- druge ekološke namene.
Stranka dokazuje ustrezen namen zelenega financiranja z računom, predračunom oz. drugim dokumentom, iz katerega je razviden namen naložbe.
V Gorenjski banki beležimo zmerno rast povpraševanja po financiranju zelenih naložb, pri čemer izstopajo financiranje energetsko učinkovitih nepremičnin (gradnja, nakup ali prenova), trajnostnega transporta (nakup električnih vozil) in financiranje postavitev sončnih elektrarn.
Za trajnostne naložbe je majhno povpraševanje
OTP banka
OTP banka tako fizičnim kot pravnim osebam ponuja produkte trajnostnega kreditiranja.
Redno spremljamo investicije na trgih in potrebe naših strank. V tem trenutku opažamo vse večji interes naših strank za trajnostne investicije, vendar je povpraševanje zaenkrat majhno. Naša prednostna naloga je, da stranke še naprej ozaveščamo o pomenu trajnostnih investicij, s čimer bomo, verjamemo, v prihodnje povečali povpraševanje.
OTP banka tako kot naša matična Skupina OTP za ocenjevanje upravičenosti do kreditov uporablja več kot en okvir, pri čemer je glavno vodilo taksonomija EU, od projekta pa zahtevamo vsaj usklajenost s tako imenovanimi kriteriji bistvenega prispevka oz. taksonomijo EU, ki zagotavlja, da financirani projekt bistveno prispeva k doseganju določenega okoljskega cilja.