Podjetniški inkubator za les in lesne tehnologije

| Avtor: dr. Jordan Berginc |


Lesna industrija predstavlja eno ključnih panog slovenskega gospodarstva, vendar njen potencial še zdaleč ni v celoti izkoriščen. Za ustvarjanje višje dodane vrednosti in zagotavljanje trajnostne konkurenčnosti je potrebna sistemska podpora razvoju inovativnih rešitev in povezovanje lesnih zagonskih podjetij v mrežo večjih podjetij s končnimi lesnimi produkti. Podjetniški inkubator za les in lesne tehnologije (PILLT) bo regionalno središče, ki bo združevalo znanje, tehnologije in kadre za pospeševanje trajnostnega podjetništva v lesni industriji.


Njegova vizija je postati vodilno inovacijsko središče v Srednji Evropi, ki bo povezovalo znanost, industrijo in dizajn ter omogočalo komercializacijo novih tehnologij. Inkubator bo nadgrajen z digitalno platformo, ki bo organizirana po zgledu najboljših EU platform za lesna podjetja. Namen tovrstnih platform je povezovanje za sodelovanje lesnih podjetij za skupne inovacije in povezave z raziskovalnimi institucijami, študenti iz različnih univerz, zagonskimi podjetji ter oblikovalci. Cilj teh platform je povečanje konkurenčnosti evropskih lesnih podjetij s spodbujanjem inovacij, trajnostne rabe lesa in dostopa do novih trgov. Poudarek je na digitalizaciji, krožnem gospodarstvu ter razvoju pametnih in trajnostnih lesenih izdelkov.

Platforme omogočajo izmenjavo znanja, dobrih praks in tehnoloških rešitev. Sodelujočim podjetjem pomagajo pri iskanju mednarodnih partnerjev za razvojne projekte in vstop na tuje trge. Podpirajo jih tudi evropski programi, kot sta Horizon Europe in COSME. Uspešne platforme imajo države, kot so Avstrija, Nemčija, Finska in Švedska, ki imajo dolgo tradicijo v lesni industriji in močno podporno inovacijsko infrastrukturo. Platforme, kot so Wood4Bauhaus, InnovaWood in ForestValue, delujejo kot stičišča med akademsko sfero, industrijo in dizajn managementom. Koristi vključujejo hitrejši tehnološki razvoj, večjo prepoznavnost izdelkov, boljši dostop do financiranja in večjo trajnostno učinkovitost. Na ta način prispevajo k modernizaciji evropske lesne industrije ter njeni globalni prepoznavnosti.

Strateški okvir in cilji lesnega inkubatorja

PILLT bo deloval kot platforma za razvoj startupov, povezovanje podjetij in mednarodno projektno sodelovanje. Njegovi ključni cilji vključujejo:

  • Podporo nastajajočim podjetjem z mentorstvom, infrastrukturo in financiranjem.
  • Povezovanje ključnih akterjev, vključno z lesnimi podjetji, raziskovalnimi ustanovami in investitorji.
  • Integracijo trajnostnih praks v razvoj izdelkov, s poudarkom na krožni ekonomiji in digitalizaciji.
  • Vzpostavitev mednarodnega mreženja s podobnimi centri in platformami v EU. V sodelovanje želimo vključiti tudi partnerja iz Kitajske – Nanjing Forestry University.

Ponudba vrednosti in operativni model

PILLT bo ponujal celostne storitve, ki jih lahko razdelimo na:

  • Razpoložljivo infrastrukturo na različnih lokacijah: Delavnice, laboratorije in prototipne centre za razvoj novih materialov in tehnologij.
  • Storitve: Poslovno mentorstvo, pomoč pri financiranju, povezovanje s trgi in dizajnerski programi za dodano vrednost.
  • Projektna pisarna za mednarodno mreženje: Sodelovanje z evropskimi in globalnimi partnerji za skupne razvojne projekte in transfer znanja.

V ustanovitev zavoda želimo povabiti napredna domača podjetja iz industrije (npr. Riko Hiše, Lumar IG; Marles, M Sora, Podgorje, Lesko, Jezeršek Mizarstvo ipd.), akademske ustanove UL-BF, InnoRenew CoE, Lesarski grozd, lesarske šole, Zavod za gozdove in druge deležnike. PILLT bo deloval kot javno-zasebno partnerstvo, s financiranjem prek EU projektov, domačega podpornega sistema, članarin in licenciranja tehnologij.

Trajnostni in inovacijski vidik

Inkubator bo spodbujal razvoj pametnih lesnih rešitev, kot so:

  • Trajnostni materiali: Reciklirani lesni kompoziti in modularne gradnje.
  • Digitalne tehnologije: Uporaba AI za optimizacijo proizvodnje in sledljivost materialov.
  • Dizajn management: Integracija oblikovanja kot konkurenčne prednosti za razvoj inovativnih produktov v povezavi z uporabniško izkušnjo.

PILLT z vključujočo digitalno platformo bo razvit kot postopni katalizator za preobrazbo slovenske lesne industrije, ki bo združeval tradicionalno znanje z inovacijami in ustvarjal nove domače blagovne znamke. Z integracijo raziskav, dizajna in podjetništva bo omogočil razvoj novih poslovnih modelov in povečal konkurenčnost na mednarodnih trgih.

Do danes je največ interesa za ustanovitev tovrstnega inkubatorja s platformo izrazila Mestna občina Celje. Nedvomno je ustanovitev lesnega inkubatorja nujen korak k trajnostni prihodnosti lesnega sektorja v Sloveniji.