Po podatkih Svetovnega gospodarskega foruma se je globalna zmogljivost obnovljivih virov energije (OVE) lani povečala za rekordnih 15,1 % in dosegla 4 448 gigavatov (GW). K temu je največ pripomogla krepitev sončne in vetrne energije, kažejo podatki, ki jih je objavila Mednarodna agencija za obnovljive vire energije (IRENA).

Kljub temu, da je bila dosežena nova najvišja letna rast zmogljivosti, pa rast še vedno ne dosega ravni, ki je potrebna za uresničitev svetovnega cilja potrojitve razpoložljive obnovljive energije do leta 2030, opozarja IRENA. Za to bi bilo treba zmogljivosti do leta 2030 vsako leto povečati za 16,6 %.

Irena
Rast OVE (Vir: IRENA)

Neenaka razporeditev

A obstajajo velike razlike med regijami. Lani je namreč največji delež povečanja, več kot dve tretjini, prispevala Azija, predvsem zaradi Kitajske. V Aziji se zdaj nahaja več kot polovica svetovnih zmogljivosti OVE.

Srednja Amerika in Karibski otoki so na drugem koncu lestvice, saj so prispevali le 3,2 % rasti.

Evropa je svoje zmogljivosti povečala za 70,1 GW (9 %), predvsem zaradi znatne rasti v Nemčiji. V Severni Ameriki se je zmogljivost povečala za 45,9 GW (8,7 %) zaradi številnih novih obratov.

Kako so razporejene tehnologije

Več kot tri četrtine novih zmogljivosti OVE gre na račun sončne energije, ki se je v letu dni povečala za skoraj tretjino. Kitajska, Indija in Južna Koreja so bile pri tem vodilne.

Naslednji največji delež rasti je bil dosežen z vetrno energijo, ki sta jo prispevali Kitajska in ZDA.

Zmogljivost hidroelektrarn je lani dosegla 1 283 GW, tudi tokrat zaradi Kitajske. Poleg tega so Etiopija, Indonezija, Nepal, Pakistan, Tanzanija in Vietnam dodali po več kot 0,5 GW.

Kitajska in Francija sta pripomogli k povečanju zmogljivosti bioenergije za 4,6 GW, geotermalni projekti na Novi Zelandiji pa so prispevali k temu, da se je energija iz tega vira skupno povečala za 0,4 GW.

Vir poročila je na povezavi.