Na tretji seji Strateškega sveta za internacionalizacijo pri Gospodarski zbornici Slovenije (SSI GZS) so člani razpravljali o treh prednostnih vsebinskih sklopih za krepitev prisotnosti slovenskega gospodarstva v tujini: zaposlovanju tujcev, izboru prednostnih trgov in povezovanju z akademsko sfero.

Birokracija otežuje zaposlovanje tujcev

Člani sveta menijo, da trenutni sistem pridobivanja delovnih dovoljenj ovira konkurenčnost slovenskih podjetij. Nepregledni, dolgotrajni in nepovezani postopki onemogočajo hitro odzivnost na potrebe gospodarstva ter pridobivanje in zadrževanje visoko usposobljenega kadra iz tujine. Strateški svet je pozval k nujni prenovi sistema, večji predvidljivosti, poenostavitvi postopkov in boljšemu usklajevanju institucij, s ciljem da slovenska podjetja lažje izkoristijo globalne priložnosti ter okrepijo svojo konkurenčnost na mednarodnih trgih.

O birokratskih izzivih pri zaposlovanju tujcev smo pred kratkim pisali v reviji ESG:

Vsak šesti zaposleni je tuji državljan, počasnost birokratskih postopkov pri dovoljenjih – ESG 194-195

Kako nastopiti na tujih trgih?

GZS je v sodelovanju z mrežo strokovnjakov Centra za mednarodno poslovanje GZS (CEMP) identificirala prioritetne trge, kjer obstaja največji potencial za rast in kjer slovenska podjetja že dosegajo uspešne poslovne rezultate. Člani strateškega sveta so podprli usmeritev, da se v prihodnje osredotoči razpoložljive virov, promocijske aktivnosti in svetovalno podporo prav na te trge. Za dodatno podporo podjetjem GZS načrtuje izvedbo regionalnih in panožnih roadshow dogodkov, na katerih bodo predstavljene konkretne možnosti za vstop ali širitev na izbrane trge.

Pomen povezovanja gospodarstva z akademsko sfero

Kot pomembna novost je bila predstavljena pobuda za vzpostavitev akademske interesne skupine znotraj SSI GZS, ki jo je predstavila prof. dr. Maja Zalaznik. Poudarila je pomen povezovanja akademske raziskovalne sfere z gospodarstvom pri strateškem razvoju internacionalizacije. Nova akademska sekcija bo prispevala znanja, raziskave in predloge politik za boljši mednarodni nastop slovenskih podjetij, obenem pa nudila podporo pri oblikovanju strateških usmeritev ter merjenju učinkov izvajanja mednarodne aktivnosti.

Dostop do celotne novice je tukaj.