Evropska komisija je predstavila novo vizijo za prihodnost evropskega kmetijstva, v kateri za razliko od prejšnje okoljski cilji niso v ospredju. Gre predvsem za umik ambicioznih ciljev s področja področja trajnostne rabe pesticidov. Med prednostmi so konkurenčnost in zagotavljanje poštenih pogojev za kmete, a tudi glede prenove skupne kmetijske politike so v strategiji razkrili le malo konkretnih zavez.

Evropska komisija je ta teden predstavila novo vizijo za prihodnost evropskega kmetijstva. Ta se odmika od strategije “od kmetije do vilice”, ki je v prejšnjem mandatu v ospredje postavljala evropski zeleni dogovor. Nova vizija se s poenostavitvami osredotoča na krepitev konkurenčnosti kmetijstva ter zagotavljanja poštenih delovnih in življenjskih pogojev na podeželju. To nameravajo doseči tudi s spremembami skupne kmetijske politike (SKP), ki predstavlja kar tretjino proračuna EU.

Preberite še: Državni svet o kmetijstvu in okolju

Nova strategija tako ne vključuje najbolj ambicioznih okoljskih ciljev prejšnje, predvsem s področja trajnostne rabe pesticidov, poroča Euronews. Že v začetku lanskega leta je bila umaknjena uredba o trajnostni rabi pesticidov, kar je sledilo vseevropskim kmečkim uporom. Prav tako so umaknili načrte obveznega prikaza hranilnih vrednosti na embalaži živil z oznako NutriScore, namesto tega bodo oznake označevale izvor izdelkov in standarde dobrobiti živali.

agriculture 8030874 1920
Nova strategija se osredotoča na simplifikacijo, konkurenčnost ter boljše delovne in življenjske pogoje kmetov (Foto: Pixabay)

Glede sprememb SKP malo konkretnih načrtov
Prav tako, kljub spremembi smeri politike, vizija ne vključuje podrobnosti glede sprememb SKP, razen že večkrat izraženih namenov po alociranju več sredstev manjšim kmetom. Tri četrtine sredstev SKP je namenjenih neposrednim plačilom in EU se že dalj časa sooča s kritikami, da imajo od teh nesorazmerno večje koristi velike kmetije oz. kmetijska podjetja. V okviru SKP naj bi bilo po novem več sredstev namenjenih tudi tistim kmetom, ki aktivno pripomorejo k prehranski varnosti EU.

Na področju zunanje trgovine si bo Komisija prizadevala za zagotavljanje uravnoteženih pogojev, med drugim z diverzifikacijo trgov, kar bi dosegali s širitvijo izvoznih možnosti.

Prav tako napovedujejo strožjo uskladitev proizvodnih standardov za uvoženo blago, predvsem glede rabe pesticidov in standardov dobrobiti živali.