Pri HSBC so napovedali, da bodo razogljičenje svojega poslovanja namesto leta 2030 dosegli šele leta 2050, prav tako pa bodo izvedli notranjo revizijo okoljskih ciljev pri posojilnih portfeljih. Gre za zadnjo v vrsti prilagoditev trajnostnih politik velikih bank, nedavno je v obdobju le enega meseca šest velikih ameriških bank izstopilo iz Net-Zero Banking Alliance.

Po predstavitvi lanskoletnih poslovnih rezultatov je HSBC, največja evropska banka, najavila tudi zamik cilja razogljičenja svojega poslovanja, in sicer iz leta 2030 na leto 2050. Cilji so tako usklajeni s tistimi globalnih tekmecev, kot sta Goldman Sachs in Barclays. Do leta 2030 bi po novih napovedih lahko dosegli 40 odstotno znižanje izpustov v okviru svojih dejavnosti, poslovnih potovanj in dobavnih verig.

Preberite še: Norveški energetski gigant Equinor naložbe v obnovljive vire energije oklestil za polovico

Kot razloge za preložitev ciljev glede razogljičenja v banki navajajo počasne spremembe v poslovnem okolju, poleg tega pa so napovedali tudi notranjo revizijo svojih ciljev glede razogljičenja posojilnega portfelja. “Imam izkušnje z delom s komitenti iz resničnega sveta. Na podlagi teh izkušenj razumem njihove izzive pri prehodu in nekateri izmed izzivov so akutni,” je za Reuters povedal Julian Wentzel, glavni direktor za trajnost pri HSBC.

Kot so še pojasnili pri banki, so njihovi prvotni načrti glede razogljičenja temeljili na pričakovanju, da bodo lahko emisije dobavnih verig izravnali z emisijskimi kuponi, kar pa ni v skladu z zadnjimi smernicami Science Based Targets Initiative, skupine, ki ocenjuje podnebne cilje družb.

pexels expect best 79873 351264
Novi okoljski cilji HSBC so zdaj usklajeni s tistimi tekmecev, kot je na primer Barclays (Foto: Pexels)

Gre za zadnjo v vrsti prilagoditev trajnostnih politik velikih bank
Gre za zadnjo izmed velikih bank, ki so v zadnjem času prilagodile svoje trajnostne cilje, kar časovno sovpada s političnimi spremembami onkraj Atlantika, a Wentzel pojansjuje, da so spremembe načrtovali že pred tem. V obdobju enega meseca je šest velikih ameriških bank, Goldman Sachs, Wells Fargo, Citi, Bank of America, Morgan Stanley in JPMorgan zapustilo združenje Net-Zero Banking Alliance. To združuje banke, ki imajo za cilj do leta 2050 doseči neto ničelne emisije toplogrednih plinov s svojimi posojilnimi in naložbenimi dejavnostmi.