Prodaja toplotnih črpalk v Evropi je lansko leto močno upadla in je na ravneh iz leta 2021, pred vojno v Ukrajini in posledično rastjo cen plina. Strokovnjaki ob tem opozarjajo, da bodo cene plina tudi v prihodnje nestanovitne ter da imajo toplotne črpalke kljub višjemu začetnemu vložku nižje obratovalne stroške.
Prodaja toplotnih črpalk je v Evropi v lanskem letu upadla za 23 odstotkov in je na ravni pred vojno v Ukrajini. Kot poroča Guardian, je povpraševanje upadlo za kar polovico v Belgiji in Nemčiji, za 39 odstotkov v Franciji, je pa naraslo za 63 odstotkov v Združenem kraljestvu. Skupno je bilo prodanih približno 2 milijona enot, kar je toliko kot v letu 2021. Podatki zajemajo 13 evropskih trgov, ki predstavljajo 85 odstotkov prodaje toplotnih črpalk v Evropi.
Preberite še: Zamenjava električnih bojlerjev ni več prepovedana
“Močan trend rasti se je pojavil v letih 2022 in 2023, kar je bilo povezano z vojno in s cenami plina, ni pa bil utemeljen na robustni politiki,” pravi Paul Kenny, generalni direktor Evropskega združenja za toplotne črpalke (EHPA). Pri EHPA nadalje sklepajo, da je bil lanskoletni upad prodaje posledica politične negotovosti, upočasnjene gospodarske rasti in sprememb shem podpore.
Toplotne črpalke so dražje od plinskih peči, imajo pa nižje obratovalne stroške
Strokovnjaki sicer opozarjajo, da plinske krize še ni konec in da bomo tudi v prihodnje priča nihanjem cen plina, tako na računih gospodinjstev kot na veleprodajnih trgih. Toplotne črpalke so sicer dražje od plinskih peči, imajo pa nižje obratovalne stroške ter manj negativnih eksternalij.