Zeleno omrežje Slovenije
V OTP banki so razvili produkte za podporo zelenih naložb na področju poslovanja s prebivalstvom in z gospodarskimi družbami. Pri tem so jim v primerjavi s standardno ponudbo na voljo ugodnejši pogoji. Kot pravi Dóra Barbara Balog, direktorica Sektorja ESG v OTP banki, se pri njihovih strankah krepi interes za trajnostne naložbe. Kot del Skupine OTP so del poročanja o trajnostnosti po Direktivi CSRD, predvsem pa jim bodo tovrstne informacije dobrodošle z vidika njihovih poslovnih strank. Zavedajo se namreč, da ima bančni sektor osrednjo vlogo pri prehodu na bolj trajnostno gospodarstvo.
Nova KBM, d.d. in SKB, d.d. sta se konec avgusta združili v OTP banko d.d. Kako ste oblikovali skupno Strategijo ESG, kateri so ključni cilji na področju ESG in kako strategijo izvajate v praksi?
V sklopu priprav na združitev smo že ob koncu leta 2023 uskladili Strategiji ESG NKBM in SKB, tako da sta se obe banki osredotočali na enaka prednostna področja, tudi ko sta delovali še kot ločeni pravni osebi. S tem je združitev bank v avgustu v tem pogledu potekala precej gladko. Osrednji cilj naše Strategije ESG ostaja nudenje podpore našim strankam pri njihovem prehodu na trajnostno poslovanje na način, da jim nudimo tako standardizirane kot posebej prilagojene rešitve za podporo njihovih zelenih naložb. Pri tem so jim v primerjavi s standardno ponudbo na voljo ugodnejši pogoji. Na področju poslovanja s prebivalstvom in poslovanja z gospodarskimi družbami že od leta 2023 ponujamo trajnostne rešitve financiranja. V praksi to pomeni, da nudimo trajnostne stanovanjske kredite za nakup ali izgradnjo energetsko učinkovitih nepremičnin ali za financiranje naložb v energetsko učinkovitost, pa tudi trajnostne potrošniške kredite za nakup električnih avtomobilov ali koles ter energetsko učinkovitih gospodinjskih aparatov. Na področju poslovanja z gospodarskimi družbami nudimo financiranje za naložbe s pozitivnim učinkom na okolje in trajnostnost, kjer jim nudimo ugodnejše pogoje v primerjavi s standardnim financiranjem. V strategiji smo si zastavili dodatne okoljske cilje, kot je npr. optimizacija ogljičnega odtisa, ki ga banka ustvarja s svojim poslovanjem, nakup električne energije iz obnovljivih virov, hkrati pa tveganja ESG merimo in upravljamo tudi v našem vsakodnevnem poslovanju.
Če gledamo širše od zgolj okoljskih ciljev, sta bila zagotavljanje storitev najvišje možne kakovosti našim strankam (Odličnost v poslovanju s strankami) in ustvarjanje vključujočega delovnega okolja (Organizacijska kultura in razvoj zaposlenih), ki zaposlenim nudi vso možno podporo, nadvse pomembna dela naše poslovne strategije že pred združitvijo in to ostajata tudi po združitvi.
Kako trajnostne vidike ESG vključujete v vaše produkte in kako se nanje odziva trg?
Ugotavljamo, da se pri naših strankah krepita tako interes kot tudi zavedanje. Tudi trg se dobro odziva, saj se obseg energetsko učinkovitih naložb povečuje. Ko se z našimi strankami pogovarjamo o trajnostnih naložbah, se osredotočamo zlasti na to, da jim pravilno pojasnimo dodatne zahteve, ki izvirajo iz trajnostnih naložb. Stranke pogosto priznajo, da se z dodatnimi zahtevami znižajo tudi tveganja, povezana z njihovimi projekti. Na trgu trajnostnega kreditiranja tako v finančnem kot v javnem sektorju deluje precej velikih konkurentov, a vendarle smo v letu 2024 portfelj trajnostnega financiranja uspeli povečati v skladu z zastavljenimi načrti, hkrati pa smo si na tem segmentu za leto 2025 zastavili še bolj ambiciozne cilje.
Trajnostno poročanje v skladu z Direktivo CSRD za prve zavezance že poteka. Kako ste se v Skupini OTP lotili poročanja in s kakšnimi izzivi se soočate? Kakšno je vaše mnenje o pristopu k razkritju podatkov o trajnostnem poslovanju, ki se je uvedlo z evropskimi standardi poročanja o trajnostnosti (ESRS)?
Vsak nov začetek je težak, enako velja tudi za nov režim poročanja v tem primeru. Banka je zato, ker je članica Skupine OTP, izvzeta iz poročanja na samostojni osnovi, saj se bodo naši podatki poročali v sklopu konsolidiranega poročila Skupine OTP. Za nas kot banko poročanje naših strank po Direktivi CSRD seveda prinaša obilico zelo pomembnih informacij, s katerimi bomo lahko bolje razumeli pristop naših strank k trajnostnosti in ki jih bomo uporabili pri našem odločanju o odobravanju kreditov, zato navedeno pobudo s tega vidika nadvse pozdravljamo. Hkrati pa razumemo breme, ki ga prinaša navedena obveznost poročanja, saj ga čutimo tudi sami. Nedavno objavljene informacije o predvideni poenostavitvi poročevalskih zahtev so zato nadvse dobrodošle.
Upravljanje tveganj ESG in prepoznavanje priložnosti predstavljata pomembna vidika trajnostnega poslovanja. Kakšen je vaš pristop na tem področju?
Kot že rečeno, zavezali smo se, da bomo našim strankam nudili podporo pri prehodu na bolj trajnostno gospodarstvo, hkrati pa ocenjujemo, da trajnostno kreditiranje predstavlja pomembno dolgoročno poslovno priložnost. Zadeva je jasna – nenazadnje to izhaja tudi iz nedavno sprejetega Nacionalnega energetskega in podnebnega načrta Republike Slovenije – zeleni prehod bo zahteval znatne naložbe tako s strani zasebnega kot tudi javnega sektorja in pri tem smo pripravljeni nuditi podporo. Težavo predstavlja časovni okvir, v katerem bi se naj prehod izvedel, saj so tovrstni načrti videti zelo dobro na papirju, dejansko pa vidimo, da se naložbe ne izvajajo tako hitro kot bi si želeli. V tem pogledu izziv za nas predstavlja dejstvo, da ima bančni sektor pravzaprav osrednjo vlogo v vseh zakonskih predpisih, hkrati pa se zakonodaja, ki bi zagotovila prehod realne ekonomije, sprejema precej počasneje. Kar zadeva upravljanje tveganj, smo opravili že veliko dela, saj smo tveganja ESG že vgradili v svoj okvir upravljanja tveganj, v kar smo v preteklih letih vložili precej truda in dela, hkrati pa izvajamo redne ocene tveganj, s čimer želimo zagotoviti ustrezno upravljanje vseh tveganj.