Ekošola
| Avtorica: Tanja Pangerl |
Projekt Misija: Zeleni koraki, ki že osem let poteka v programu Ekošola, spodbuja zeleni promet – od najmlajših v vrtcu do premišljenih potovalnih navad med učenci, dijaki in študenti. V osmih šolskih letih je bilo v številne dejavnosti, v katerih vrtci, šole in fakultete vključujejo starše, strokovnjake, lokalno skupnost in druge, neposredno vključenih več kot 15.000 otrok, učencev, dijakov in študentov, ki so skupaj z mentorji zasnovali, oblikovali in izvedli različne izdelke in dejavnosti za ozaveščanje in spodbujanje trajnostne mobilnosti. Prav zaradi povezovanja in sodelovanja so doseg in učinki projekta bistveno večji, poudarjajo v programu Ekošola.
Lokalno značilni izzivi
Projektni okvir je zasnovan širše z namenom, da se lahko vanj vključijo otroci in mladi vseh starosti in njihovi mentorji iz različnih vzgojno-izobraževalnih ustanov, od vrtca, osnovne in srednje šole do fakultet. Vsaka skupina otrok ali mladih ob pomoči mentorjev sama določi, katera vprašanja ali izzivi v okviru te tematike jih posebej zanimajo ter tako določijo tudi svoje konkretne dejavnosti: raziskovanje, ustvarjanje, ukrepanje, ozaveščanje. Sodelujejo tudi v evropskem tednu trajnostne mobilnosti ter obeležijo druge okoljske slovenske in mednarodne dneve.
Mag. Gregor Cerar, nacionalni koordinator programa Ekošola, predstavlja dejavnosti: »Pri mlajših skupinah je večji poudarek na proučevanju lokalnega okolja, kako se je mogoče prevažati v domačem kraju do vrtca in šole, raziskujejo, ali imajo urejene poti za hojo ali kolesarjenje in ali imajo na voljo javni prevoz. Starejše skupine poleg uporabe javnega prevoza spodbujamo, da iščejo čim bolj trajnostne potovalne rešitve za njihove individualne potrebe. Tisti, ki v projektu sodelujejo več let, raziskujejo ogljični odtis prometa ter alternativne načine, kot so skupni prevozi, izposoja, souporaba itd. Vse bolj pogosto v dejavnosti vključujejo tudi starše. To je tudi dolgoročna ambicija projekta: da je zeleni promet del vsakdanjega življenjskega sloga.«
Za lažje delo in pomoč mentorjem v programu Ekošola pripravijo izobraževalna gradiva, delavnice in dogodke, da mlade in mentorje podprejo pri njihovih raziskovalnih, ustvarjalnih dejavnostih, prepoznavanju izzivov, iskanju rešitev in uvajanju ukrepov ter izboljšav za zmanjšanje negativnega vpliva.
Nagradni natečaj in razstava za dodatno spodbudo
Vsakoletni del projekta je nagradni natečaj v različnih starostnih kategorijah v sodelovanju z družbo BTC. Z njim nagradijo dejavnosti, ki so posebej domišljene, ustvarjalne, ki vključujejo druge strokovnjake, starše ali lokalno skupnost na temo trajnostne mobilnosti. Posebno priznanje za mlade in mentorje je zaključni dogodek s podelitvijo nagrad v BTC SiTi teatru ter razstava nagrajenih izdelkov in dejavnosti v hali BTC v Ljubljani.
V šolskem letu 2023-2024 so bili med drugimi nagrajeni Vrtec Beltinci-enota Sonček v kategoriji vrtcev, OŠ Livada Ljubljana v kategoriji prve triade osnovnih šol, OŠ Notranjski odred Cerknica v kategoriji druge in tretje triade osnovnih šol, OŠ Jela Janežiča med šolami s prilagojenim programom ter Gimnazija in srednja šola Kočevje v kategoriji srednjih šol in fakultet. Ogled vseh sodelujočih je na voljo na spletni strani projekta ekosola.si.
Urša Brenkuš z nagrajane Osnovne šole Jela Janežiča opisuje: »Koncept projekta Misija: zeleni koraki je na naši šoli skoraj del našega vsakdana. Pri pouku in izvajanju različnih dejavnosti nam je v ospredju skrb za okolje in naš planet Zemlja. Trudimo se, da vsi na šoli razmišljamo čim bolj trajnostno, zato smo se odločili, da s sodelovanjem v tem projektu naše misli o skrbi za naravo in Zemljo razširimo tudi med druge. Učenci so iz odpadnega materiala izdelali »povštrčke« s pripisano mislijo: Razmišljaj trajnostno, poskrbi za naravo! Izdelke smo podarili udeležencem državnega računalniškega tekmovanja, ki je potekalo na naši šoli.«
Misija: Zeleni koraki devetič
Rdeča nit projekta v novem šolskem letu ostaja zeleni promet v domačem kraju in okolici, prevozna piramida in ukrepanje za čim manj ogljičnega odtisa iz prometa. Koledarsko so dejavnosti običajno bolj zgoščene v evropskem tednu trajnostne mobilnosti, sicer pa projektne dejavnosti naslavljajo tudi zdrav način življenja in gibanje, kot so hoja, kolesarjenje in uporaba skirojev. Dodatno smer v projektu v prihodnje predstavljata ozaveščanje in spreminjanje potovalnih navad v času počitnic in dopustov, ko se prelevimo v turiste in izbiro načina potovanja pogosto presojamo z drugačnimi očmi.