S potrditvijo zakona v državnem zboru je naša država včeraj ratificirala Sporazum Združenih narodov za zaščito oceanov, ključni globalni pravni okvir za zaščito odprtega morja. S tem se pridružuje državam, ki aktivno podpirajo njegovo čimprejšnjo uveljavitev.
Greenpeace Slovenija pozdravlja ta korak in poziva slovensko diplomacijo naj dejavno spodbuja druge države, da sledijo slovenskemu zgledu ter pospešijo ratifikacijski proces. Sporazum bo namreč začel veljati šele, ko ga bo ratificiralo vsaj 60 držav – do zdaj jih je to storilo le 15.
Sporazum o biološki raznovrstnosti območij zunaj nacionalne jurisdikcije, znan tudi kot Sporazum za zaščito oceanov, je bil sprejet junija 2023 in omogoča vzpostavitev morskih zavarovanih območij na odprtem morju, ki predstavlja kar dve tretjini vseh morij. Sporazum je ključno orodje držav pri doseganju cilja, da bi do leta 2030 zaščitili vsaj 30 % svetovnih morij.
Kljub prizadevanjem za njihovo zaščito, oceani ostajajo pod večjim pritiskom kot kadarkoli prej. Ogrožajo jih podnebne spremembe, prekomerni ribolov in onesnaževanje. Trenutno je ustrezno zaščiten le 1 % odprtega morja, medtem ko znanstveniki opozarjajo, da je za preprečitev nepovratnega uničenja morskega življenja in obalnih skupnosti nujna zaščita vsaj 30 % svetovnih oceanov do leta 2030.