Elektrarne na lesno biomaso so problematične, ker ob izgorevanju nastaja CO2, ne glede na to, da biomaso uvrščajo med obnovljive vire energije.
Pri vsaki proizvodnji elektrike nastaja CO2. Imel sem nekaj predavanj, med katerimi izpostavljam splošno veljavne neresnice. Pojem brezogljična družba je povsem zlorabljen. Ni brezoogljične družbe! Že izdelava tehnologije za proizvodnjo elektrike sprošča CO2. V celotni življenjski dobi so izpusti CO2 najnižji v jedrskih elektrarnah. Izpusti so nižji kot pri elektriki iz sončnih elektrarn – ker se pri izdelavi fotovoltaičnih panelov sprosti veliko CO2. Pariški podnebni sporazum ne govori o soncu in vetru, govori o razogljičenju. V EU smo to prevedli v sonce in veter. Še pred nekaj leti je Eurostat hidroelektrarne vodil posebej. In v drugi kategoriji je vodil sonce, veter, biometan in druge obnovljive vire.
Precej govora je o samooskrbi. Pomembno se nam zdi, da imamo prehransko samooskrbo, samooskrbo z elektriko … Je pri elektriki samooskrba res tako pomembna?
Pri pojmu samooskrba smo na podobnem terenu kot pri pojmu brezogljično. Obe besedi sta »izrabljeni«. Če imamo sončne samooskrbne elektrarne, zakaj so potem še vedno priključene na elektroenergetsko omrežje? Zato, ker je samooskrba zagotovljena nekaj ur v dnevu. Če govorimo o samooskrbi, jo lahko za prihodnost zagotovimo samo z novimi proizvodnimi viri. Ti novi viri pa bodo bistveno dražji od sedanjih proizvodnih virov. Več ko bo v sistemu obnovljivih proizvodnih virov, več bomo morali imeti t. i. strateških rezerv. Ko govorimo o samooskrbi se ne sprašujemo, kakšna bo cena. Hkrati vse primerjave delamo na letni osnovi. Gledati pa moramo urne postavke, ne letnih. In ko gledamo urne postavke, so zadeve postavljene na glavo.
Če me sprašujete o elektrifikaciji, bo zelo pomembno, kaj se bo dogajalo s prometom in z ogrevanjem. Če bo šel promet v smer e-mobilnosti, ogrevanje pa v smer toplotnih črpalk, to zahteva eno vrsto odgovora. Na zelo velik problem pa bomo trčili, če bi smer, ki je zdaj zakoličena, spremenili. Prehoda na e-mobilnost in toplotne črpalke bi bilo manj, na novo instaliranih sončnih elektrarn prav tako, distributerji pa bi kljub temu izvedli velike investicije v distribucijsko omrežje.
Vir: Delo, iz intervjuja z mag. Aleksandrom Mervarjem, direktorjem Elesa