40. Slovenski oskar za embalažo


»Celotna embalaža predstavlja celovit pristop k zahtevnemu pakiranju industrijskih izdelkov ob upoštevanju načel krožnega gospodarstva,« je v obrazložitvi zmagovalne embalaže 40. Slovenskega oskarja za embalažo med drugim zapisala strokovna žirija. Rešitev za embalažo za zaščito avtomobilskih nosilcev koles, konkretno za podjetje TPV, je razvil strokovnjak za embalažo in oblikovalec Miha Toplišek iz podjetja DS Smith Slovenija d.o.o. Z embalažno rešitvijo so prispevali tudi k optimizaciji dobavne verige, kar prinaša tako zmanjšane vplive na okolje kot finančne prihranke. Že vrsto let opažajo naraščajoče povpraševanje po uporabi valovitega kartona ne le za zunanjo embalažo, temveč tudi za notranja polnila.


Miha Toplišek oblikovalec iz podjetja DS Smith Slovenija d.o.o.
Miha Toplišek oblikovalec iz podjetja DS Smith Slovenija d.o.o.

Vaša embalažna rešitev »Zaščita avtomobilskih nosilcev koles« je avgusta na sejmu AGRA v Gornji Radgoni prejela prestižni naslov 40. Slovenski oskar za embalažo. Gre za uporabo večslojnega valovitega kartona za pakiranje težjih industrijskih izdelkov. Kaj je spodbudno za razvoj embalaže, kako dolgo je trajal razvoj in s kakšnimi izzivi ste se srečevali pri razvoju rešitve?

Pobuda za razvoj embalaže je prišla s strani našega dolgoletnega poslovnega partnerja TPV, ki proizvaja avtomobilske nosilce koles. Za avtomobilsko dobavno verigo običajno uporabljajo povratno embalažo, v tem primeru pa so iskali nepovratno rešitev zaradi dolge dobavne verige v Azijo. Razvoj rešitve je trajal približno eno leto. Največji izziv je bil najti rešitev, ki zdrži veliko težo več nosilcev koles naloženih skupaj, jih stabilizira in zaščiti pred poškodbami na dolgi in zahtevni dobavni verigi z ladijskim prevozom v Azijo. To smo dosegli z uporabo večslojnega valovitega kartona in natančno oblikovanim notranjim polnilom za blaženje udarcev in stabilizacijo tovora.

Kje oziroma kdaj se lahko nagrajena embalaža uporablja?

Trenutno se ta embalaža uporablja izključno za pošiljanje avtomobilskih nosilcev koles podjetja TPV z ladijskim prevozom v Azijo, vendar je potencial aplikacije na druge segmente industrije zelo velik.

Pri oblikovanju embalaže v DS Smith sledite načelom krožnega oblikovanja, ki ste jih razvili skupaj s fundacijo Ellen MacArthur. Kako ste pri zasnovi nagrajene embalaže upoštevali krožne rešitve ter hkrati zagotovili ustrezno nosilnost in zaščito?

Krožno gospodarstvo stoji na treh temeljih oz. principih. To so oblikovanje brez odpada, skrb, da so materiali ali izdelek čim dlje v rabi, in izbira tistih surovin, ki omogočajo regeneracijo naravnih sistemov. V DS Smith se zavezujemo k načelom krožnega gospodarstva in trajnostnega oblikovanja embalaž. Tudi pri razvoju nagrajene rešitve smo upoštevali navedene principe. Embalaža je tako v celoti, razen dveh plastičnih trakov (strapsov), ki povežeta dno s pokrovom, izdelana iz recikliranega valovitega kartona, ki je obnovljiv in biorazgradljiv material. To pomeni, da smo že v fazi oblikovanja izključili potrebo po uporabi neobnovljivih materialov, kot je EPS idr. Skrbno smo oblikovali kartonska polnila, da zagotovimo ustrezno nosilnost in zaščito, hkrati pa minimiziramo porabo materiala.

Glede na to, da gre za embalažo za enkratno uporabo, kaj se zgodi z embalažo po uporabi?

Po uporabi se ta embalaža v večini primerov reciklira v okviru obstoječih sistemov za zbiranje odpadnega kartona in papirja. Recikliran karton se nato uporabi za proizvodnjo novih valovitih kartonov in drugih izdelkov iz papirja. Naš cilj je ustvariti embalažne rešitve, ki so ne le robustne in učinkovite, temveč tudi trajnostne in skladne s krožnim gospodarstvom. Tako zmanjšujemo vpliv na okolje skozi celoten življenjski cikel embalaže.

Za embalažo je pomembna tudi enostavna uporaba in čim bolj učinkovita izraba prostora med transportom. Kako ste zagotovili funkcionalnost embalaže in kakšni prihranki so doseženi z vidika transporta?

TPV nam je pomagal, da smo skupaj v 3D okolju naredili takšno postavitev teh nosilcev, da jih je v embalaži čim več. S tem je optimizirana tudi dobavna veriga, kar ima nezanemarljiv vpliv na okolje, nižajo se izpusti CO₂ za transport in tudi stroški za TPV. Optimizirana dobavna veriga je cenejša od ne-optimizirane. Funkcionalnost je prilagojena za proizvodno linijo TPV. Embalaža se sestavlja ročno, kar zahteva nekaj časa, vendar smo našli dobro ravnovesje med časom sestavljanja in potrebno nosilnostjo embalaže, sploh spodnjega »inserta«, ki se zlaga v harmoniko in je zahtevnejši za zlaganje. Zato si te TPV zloži oz. pripravi predhodno.

Razvijate tudi embalažne rešitve za druge industrije oziroma industrijske izdelke. Pogosto gre za zamenjavo plastične embalaže ali embalaže iz stiropora z valovitim kartonom. Koliko se podjetja odločajo za valoviti karton za industrijske izdelke in kaj so razlogi za to?

Zunanja embalaža je bila v večini industrij že prej iz valovitega kartona, vseeno pa že vrsto let opažamo naraščajoče povpraševanje po uporabi valovitega kartona ne le za zunanjo embalažo, temveč tudi za notranja polnila. Valoviti karton je priljubljena izbira zaradi svoje trajnosti, prilagodljivosti dimenzij za optimalno skladiščenje in skladnosti z novo evropsko direktivo o embalaži in odpadni embalaži (PPWR), ki daje prednost obnovljivim embalažnim materialom. Naše stranke cenijo valovit karton zaradi njegovih številnih prednosti.

Kakšni so trendi na področju embalaže iz valovitega kartona za industrijske izdelke?

Ključni trendi, ki jih prepoznavamo, so uporaba obnovljivih materialov, optimizacija za večjo zaščito in nosilnost izdelkov, vgradnja pametnih tehnologij za sledljivost in upravljanje, prilagodljivost logističnim tokovom ter krožne rešitve, ki omogočajo recikliranje v velikem obsegu in v realni praksi. Papirna embalaža že danes izpolnjuje te zahteve in v DS Smith smo vodilni na tem področju.