Promocija

Trendi certificiranja po ISO standardih za sisteme vodenja


Povezovanje standardov

Trajnostni razvoj ima tri razsežnosti: okoljsko, družbeno in upravljavsko (Environmental, Social and Governance – ESG), ki so medsebojno odvisne. S sledenjem okoljskim standardom (ISO 14001 za sistem ravnanja z okoljem, ISO 50001 za sistem upravljanja z energijo, izračun ogljičnega odtisa itd.) organizacija pove, kako ravna z okoljem, kakšne vplive ima nanj in kako lahko negativne vplive sistematično zmanjšuje. Svoje okoljske oz. energetske vidike prouči na področjih trajnostne rabe virov, varstva voda in zraka, krožnega gospodarstva, preprečevanja in nadzorovanja onesnaženja, varstva in obnove biotske raznovrstnosti ter blažitve in prilagajanja podnebnim spremembam.

Socialni vidik trajnostnega razvoja je povezan z odgovornostjo organizacije za vplive na družbo in socialno okolje: celotno vrednostno verigo, kupce in končne uporabnike, zaposlene, lokalno skupnost. Tu so zahteve že opredeljene v standardih ISO 9001 (kupci, dobavitelji), ISO 45001 (zaposleni), ISO 27001 (varovanje informacij tako potrošnikov kot zaposlenih).

Tudi za področje preglednega in etičnega ravnanja, ki vključuje predvsem zaveze in odgovornosti vodstva, je razvitih kar nekaj mednarodnih standardov (ISO 37301 – skladnost poslovanja, ISO 37001 preprečevanje korupcije, ISO 37002 – zaščita žvižgačev).

Organizacije, ki že imajo uvedene različne sisteme vodenja po mednarodnih standardih ISO, bolje načrtujejo trajnostno in konkurenčno prihodnost, saj hitreje prepoznavajo obveznosti glede skladnosti, potencialna tveganja in nove priložnosti.

Trend standardov ISO

Največ certifikatov v svetu in tudi v Sloveniji je podeljenih za sistem vodenja kakovosti po ISO 9001 (vir: ISO Survey 2023 in 2019). Drugi največkrat certificiran je sistem ravnanja z okoljem po ISO 14001 in v zadnjih letih tretji sistem vodenja varnosti in zdravja pri delu po ISO 45001 – od leta 2019 do 2023 jih je petkrat več. V Sloveniji še vedno narašča število certifikatov po ISO 14001. V zadnjem letu opazno raste tudi število certifikatov za sistem upravljanja z energijo po ISO 50001. To si lahko razlagamo z vse strožjimi zahtevami glede ravnanja z naravnimi viri in tudi stroški, ki jih ti predstavljajo za organizacije. Pri vpeljavi zahtev standardov v zadnjem obdobju opažamo predvsem pomanjkanje kadrov, ki bi poleg vseh nalog imeli čas tudi za delo na vpeljavi takšnih in drugačnih novosti v procese. Pri tem ne pozabimo: standardi za sisteme vodenja so namenjeni prav temu, da imamo potem, ko vse zahteve uvedemo in zaživijo, procese bolj urejene in posledično »več časa«.

Smernice ISO/UNDP PAS 53002

Smernice standarda ISO/UNDP PAS 53002 opisujejo najboljše prakse za vključevanje v pobude trajnostnega razvoja, in sicer kako lahko organizacija upravlja svoj prispevek k ciljem trajnostnega razvoja ter kako lahko trajnostni razvoj vključi v svoje delovanje in procese odločanja, da se njen prispevek izvaja celostno in sistematično. Organizacija optimizira svoje vplive na zainteresirane strani in s tem povezane cilje trajnostnega razvoja tako, da zmanjša negativne vplive in poveča pozitivne ter tako okrepi odpornost organizacije in njeno prihodnjo uspešnost. Izvajanje priporočil iz smernic organizacijam omogoči aktivno upravljanje svojega prispevka k ciljem trajnostnega razvoja ter da prej predvidijo tveganja in priložnosti, povezane s trajnostnim razvojem, in jih bolje upravljajo. Smernice ne vsebujejo zahtev za izvajanje sistema upravljanja, vendar je za organizacije s sistemom vodenja koristno, da te smernice lahko izvajajo v okviru sistema, saj tudi te temeljijo na načelu PDCA.

Vloga SIQ

Trajnostni napredek in delovanje organizacij SIQ podpira s certificiranjem po standardih ISO za sisteme vodenja. Podelili smo že več kot 4.000 certifikatov v Sloveniji in JV Evropi. Akreditirani smo za certificiranje po ISO 9001, ISO 14001, ISO 50001, shemi EMAS, ISO 45001 in drugih ter za preverjanje poročil o emisijah toplogrednih plinov. Z znanjem na področju poročanja GRI ocenjujemo skladnost trajnostnih poročil organizacij, namenjenih investitorjem, zaposlenim, kupcem in drugim deležnikom. Pripravimo metodologijo in izračun ogljičnega odtisa v skladu s protokolom GHG. Za organizacije, ki same izračunajo ogljični odtis, skladno z mednarodnimi standardi preverimo metodologijo in izračun. Na omenjenih področjih nudimo tudi vrsto strokovnih izobraževalnih vsebin.