ZPS je izvedla test spodnjega perila in kar v tretjini vzorcev spodnjega perila so zaznali nevarne kemikalije, v desetini pa so bile količine zelo skrb vzbujajoče. BPA je sicer omejen v igračah, ne pa tudi v tekstilnih izdelkih, zato odločevalce pozivajo k spremembi zakonodaje z namenom zaščite državljanov in okolja.
Zveza potrošnikov Slovenije je v okviru projekta Tox Free v laboratorij poslala 166 vzorcev spodnjega perila, da bi ugotovili, kako razširjena je prisotnost bisfenolov v spodnjem perilu. Kar tretjina vzorcev je vsebovala bisfenole, desetina vseh vzorcev pa je bila z bisfenoli tako obremenjena, da so jih uvrstili v rdečo skupino.
Preberite še: Kemikalije: plus ali minus naših kozmetičnih izdelkov – ESG 186
Bisfenoli v človeškem telesu posnemajo delovanje estrogena. BPA je znan kot zdravju škodljiva snov, ki lahko ogroža plodnost, moti delovanje hormonskega sistema, negativno vpliva na reproduktivni sistem, vodi do razvojnih nepravilnosti, slabi imunski sistem, povzroča poškodbe oči ter izzove alergijske reakcije in draženje dihal, navajajo v sporočilu za javnost.
Odločevalce pozivajo k spremembi zakonodaje z namenom zaščite državljanov in okolja
“Naš test je pokazal, da se je bisfenolom v spodnjem perilu, v katerem prevladujejo sintetična vlakna, skoraj nemogoče izogniti,” je na novinarski konferenci povedala Urša Šmid Božičevič, vodja projektov na ZPS in poudarila: “Absurdno je, da je BPA omejen v igračah, ne pa tudi v tekstilnih izdelkih. Oblačila punčk, s katerimi se igrajo otroci, torej vsebujejo manj strupenih snovi kot spodnje perilo vašega otroka.” Odločevalce, tako tiste doma kot na ravni Evropske unije, so pozvali, da je skrajni čas za spremembo zakonodaje – za zaščito državljanov in okolja.
Dr. Anja Bubik s Fakultete za varstvo okolja je v nadaljevanju pojasnila, da so kot odziv na zdravstvena tveganja, ki jih povzroča BPA proizvajalci razvili različne alternative, kot so bisfenol S (BPS), bisfenol F (BPF) in drugi. “Ti naj bi bili manj škodljivi, hkrati pa ohranjajo funkcionalne lastnosti BPA. Vendar nedavne študije nakazujejo, da tudi te alternativne snovi predstavljajo pomembna tveganja in imajo lahko podobne škodljive učinke kot BPA,” je pojasnila.
ZPS potrošnikom priporoča, da, zlasti pri plastičnih posodah in plastenkah, izbiramo izdelke z oznako “brez BPA”. Priporočajo tudi, da se izogibamo konzervirani hrani in segrevanju živil v plastični embalaži v mikrovalovni pečici, izbiramo oblačila iz naravnih materialov ter smo pozorni na sestavine v izdelkih za osebno nego.