Začel je veljati nov način obračunavanja omrežnine, ki uvaja pet različnih časovnih blokov s ciljem razporeditve obremenitev omrežja. Večina malih uporabnikov naj bi po novem prihranila, za poslovne odjemalce na srednji in visoki napetosti pa sprememba ne bo občutna, saj omrežnina predstavlja nižji delež stroška električne energije. Prekoračitve dogovorjene obračunske moči bodo zaračunane kot presežna moč, pri čemer za gospodinjstva in male poslovne odjemalce do 30. septembra 2026 velja prehodno obdobje, v katerem bodo ti o njej le obveščeni, ne bo pa se jim še zaračunavala.

S 1. oktobrom je začel veljati nov način obračunavanja omrežnine, ki bo obračunana glede na dejansko rabo omrežja, tarife pa so določene po različnih časovnih blokih znotraj dneva in različno v zimskem ter poletnem obdobju. Gre za pet časovnih blokov, ki so ločeno določeni glede na delovni ali dela prost dan ter glede na nižjo sezono, ki traja od marca do septembra in višjo sezono, ki traja od oktobra do februarja.

Preberite še: Korak k večji učinkovitosti elektroenergetskega sistema – ESG 189-190

Prav tako operaterji glede na porabo v preteklem letu malim uporabnikom določijo dogovorjeno obračunsko moč, ki si jo lahko ti tudi prilagodijo, prekoračitve pa bodo obračunane kot presežna moč. Za gospodinjstva in male poslovne odjemalce sicer do 30. septembra 2026 velja prehodno obdobje, v okviru katerega se ta še ne bo obračunala, bodo pa o presežkih obveščeni. V primeru spremembe obračunske moči ti odjemalci sicer ne bodo več oproščeni plačila omrežnine za presežno moč. Odjem uporabnikov na srednji in visoki napetosti je bil merjen že do sedaj, obračun omrežnine pa je temeljil na doseženi moči.

Cilj novega načina obračunavanja omrežnine je razporeditev obremenitev omrežja, saj se s širjenjem električnih vozil in naložbah v toplotne črpalke pričakuje povečanje rabe električne energije. Do leta 2050 naj bi se raba električne energije po napovedih podvojila.

nov nacin obracunavanja omreznine 2
Nov način obračunavanja omrežnine uvaja pet časovnih blokov (Vir: Agencija za energijo)

Odjemalcem električne energije se novega sistema obračuna omrežnine ni treba bati, mirita Godina in Mervar
Direktorica Agencije za energijo mag. Duška Godina je na tiskovni konferenci v torek zatrdila, da je za veliko večino vseh odjemalcev prenova obračunavanja omrežnine ugodna. Povprečen uporabnik, ki ima priključno moč 8 KW in na leto porabi 4100 kWh električne energije, bo zaradi novega načina obračunavanja omrežnine prihranil med 20 in 30 evrov na leto, manj pa naj bi plačevali tudi tisti, ki uporabljajo toplotne črpalke. Tisti, ki se ogrevajo s toplotno črpalko ali drugimi električnimi grelniki in imajo nameščeno sončno elektrarno z letnim merjenjem odjema bodo plačali več omrežnine, a bo z oprostitvijo plačevanja prispevka za obnovljive vire energije njihov strošek ostal približno enak, več pa bodo plačevali na primer tisti s sončno elektrarn, ki z več električnimi napravami dosegajo večjo moč.

Medtem, ko za gospodinjstva in male poslovne odjemalce omrežnina predstavlja približno 25 odstotkov končnega stroška oskrbe z električno energijo, je ta delež pri poslovnih odjemalcih na srednji napetosti med 7 in 15 odstotkov, pri tistih na visoki napetosti pa med 3 in 4 odstotke. Profili teh odjemalcev se med seboj precej razlikujejo, a omrežnina za slovensko intenzivno industrijo tudi z novo metodologijo ostaja med najnižjimi v EU. Kot pojasnil direktor Eles Aleksander Mervar, je omrežnina v zadnjih letih lahko ostala razmeroma nizka zaradi politike Elesa glede dodeljevanja čezmejnih prenosnih zmogljivosti, saj je lahko operater s prilivi iz tega naslova financiral elektrodistibucijska podjetja, navaja STA. Prihodki te družbe bodo sicer tudi po spremenjenem načinu obračunavanja omrežnine ostali približno enaki.

Pred uvedbo nove metodologije je sicer Gospodarska zbornica Slovenije pozivala k zamiku uvedbe za dve leti in drugačni razporeditvi časovnih blokov.