Prvič v Sloveniji je bila prejemnica ERC projekta izr. prof. dr. Anna Sandak, namestnica direktorice v InnoRenew CoE in profesorica na Univerzi na Primorskem, uspešna tudi pri pridobivanju sredstev Evropskega sveta za inovacije (EIC) za Iskalec (Pathfinder) projekt. To je pomemben mejnik tudi zato, ker gre za prvi projekt Pathfinder v Sloveniji, ki ga vodi ženska znanstvenica.

Evropski svet za inovacije (EIC) je izbral nove projekte v okviru razpisa EIC Iskalec (Pathfinder) 2024. Med 1110 prejetimi in pregledanimi projektnimi prijavami, so izbrali le 45 projektov, ki bodo skupaj prejeli do 138 milijonov evrov. Cilj teh je razvoj vrhunskih tehnologij na številnih področjih, vključno z zdravjem, umetno inteligenco, računalništvom, okoljem in energijo.

Med uspešnimi projekti je tudi projekt izr. prof. dr. Anne Sandak, REMEDY – Archibiome Tattoo for Resistant, Responsive, and Resilient Cities. REMEDY je tretji projekt Pathfinder, ki ga koordinira slovenska inštitucija, konzorcij pa združuje šest partnerjev iz štirih držav EU: Slovenije, Avstrije, Nizozemske in Slovaške. Poleg raziskovalnega inštituta InnoRenew CoE, sodelujejo v projektu še Univerza v Ljubljani, Tehnična univerza v Gradcu, TIGER Coatings, Xylotrade B.V. in Qres Technologies, projektu pa je izkazala podporo tudi Univerza na Primorskem.

Cilj projekta REMEDY je doseči preboj na področju temeljnih raziskav v mikrobiologiji in sintezi, prenesti znanje in izkušnje v znanost o materialih v obliki inženirskih živih materialov ter razviti združljive postopke biofabrikacije, ki omogočajo personalizirano oblikovanje v arhitekturnem kontekstu.

Vir: InnoRenew CoE