Promocija
Energetska tranzicija
V ospredju Petrolove zaveze družbi je soustvarjanje zelene prihodnosti in pomemben prispevek k varovanju okolja. V letu 2023 bo Petrol skupaj s partnerji, kupci in mesti okolju prihranil ogljični odtis, ki ga sicer ustvarijo prebivalci Ptuja. V skladu s trajnostno strategijo do leta 2025 si Petrol zastavlja ambiciozen cilj: znižanje ogljičnega odtisa lastne dejavnosti za 40 %.
Petrol je ena od največjih energetskih družb v regiji, ki se je med prvimi začela aktivno vključevati v energetsko tranzicijo na poti k nizkoogljični družbi. Energetsko tranzicijo poganjajo s povečanjem lastnih investicij, in sicer v proizvodnjo elektrike iz obnovljivih virov energije. Do leta 2025 nameravajo dvigniti letno proizvodnjo s 150 GWh na 500 GWh, zadostiti potrebam več kot 100.000 končnih odjemalcev ter zagotoviti energijo za industrijo, transport in oskrbo s toploto.
Med ključnimi investicijami v obnovljive vire energije izstopajo vetrne in sončne elektrarne. V okviru skupine Petrol trenutno obratujeta 2 vetrni polji s skupaj 18 vetrnimi elektrarnami, tretja je v zaključni fazi razvoja, 30 večjih sončnih elektrarn na raznih objektih in 6 malih hidroelektrarn, med katerimi so zadnjo zagnali v Srbiji.
Projekt izgradnje ene največjih sončnih elektrarn v regiji na treh lokacijah na območju Knina na Hrvaškem (Suknovci, Vrbnik in Pliskovo) s skupno močjo 22 MW je le ena od Petrolovih ambicioznih naložb. Sklop treh velikih sončnih elektrarn ima pričakovano proizvodnjo električne energije v višini 29 GWh in pomemben vir oskrbe lokalnega okolja. Skupaj bo postavljenih 40.100 sončnih panelov, ki bodo ustvarili dovolj zelene elektrike za 8.500 domov.
V Petrolu se zavedajo, da je energetska tranzicija uresničljiva zgolj v partnerstvu s podjetji in industrijo. V sodelovanju z Atlantic Grupo so tako zagnali sončno elektrarno, ki bo letno proizvedla 1,01 GWh energije, kar zadostuje energetski preskrbi približno 350 gospodinjstev ali manjše vasi. Na lokaciji sta na voljo tudi dve polnilni postaji za električne avtomobile, ki se polnita s sončno energijo.
Za dosego cilja zmanjšanja ogljičnega odtisa v Petrolu intenzivno investirajo v prenovo prodajnih mest. Na strehah bencinskih servisov postavljajo sončne elektrarne, kar bo prispevalo k delni energetski samozadostnosti prodajnih mest ter zmanjšanju emisij CO₂ za 2.275 ton letno. V okviru projekta Petrol Green bodo do konca leta 2023 namestili 102 sončni elektrarni. Skupna moč elektrarn je 5,25 MW, s pričakovano proizvodnjo energije 5,5 GWh. V pripravi in razvoju je naslednjih 60 lokacij, skupne moči 2,5 MW, z ambicijo širitve projekta na celotno regijo.
Lastne sončne elektrarne nameščajo tudi z mislijo na področje e-mobilnosti. Sonce ustvarja trajnostni vir energije za e-polnilnice in hranilnike, ki so postavljeni na Petrolovih prodajnih mestih. Skupina Petrol postavlja nove standarde v regiji, saj je s polnilno infrastrukturo prisotna v Sloveniji, na Hrvaškem, v Srbiji in Črni gori. V regiji upravljajo blizu 500 e-polnilnic, načrtujejo pa še nadaljnjo širitev mreže: 1.500 e-polnilnic do leta 2025 za hitro, priročno ter enostavno polnjenje električnih vozil.
V koraku s trajnostnimi težnjami sodobnega sveta skupina Petrol prevzema ključno vlogo v spodbujanju zelenega prehoda tako z lastnimi investicijami kot pogodbenim partnerstvom. K zmanjševanju ogljičnega odtisa prispevajo tudi številni projekti na področju optimizacije oskrbe s pitno vodo, daljinskega ogrevanja in prenove javne razsvetljave, ki jih Petrol pogodbeno izvaja za industrijo, podjetja, gospodinjstva in mesta. Na letni ravni tako uspejo prihraniti okolju kar 142 tisoč ton CO₂, kar predstavlja ekvivalent letnega ogljičnega odtisa prebivalcev Ptuja. S tovrstnimi trajnostnimi prizadevanji se postavlja Petrol v vlogo pomembnega akterja zelenega prehoda.