Javna obravnava Zakona o energetski politiki se ta teden končuje. Nov zakon, so navedli na MOPE, določa načela energetske politike, ukrepe upravljanja energetske politike, ureja pristojnosti, organizacijo in delovanje Agencije za energijo, ureja pristojnost energetske inšpekcije, pooblastila in pogoje za energetskega inšpektorja, opredeljuje energetsko infrastrukturo ter ureja nekatera skupna vprašanja na področju energetike. Zakon vsebuje osem poglavij.
Nekatere spremembe in novosti so pomembne za občine, gospodinjstva in druge akterje energetske politike. Zakon daje prednost rabi obnovljivih virov energije, kar bodo morale upoštevati tudi občine, ki bodo morale sprejeti oz. določiti koncept prednostne rabe energije. Najprej sončna, potem rekuperacija, nato pa plin obnovljivega izvora. V novogradnjah in strnjenih naseljih bo zakon prepovedal ogrevanje s plinom. Če območje nima daljinskega sistema ogrevanja, sta na zadnjih mestih oskrba iz distribucijskega sistema plina in raba trdne biomase. V strnjenih naseljih ne bosta dovoljena projektiranje in gradnja kurilnih naprav na trdna in tekoča goriva v enonadstropnih in dvonadstropnih stavbah. V drugi polovici prihodnjega leta bo v novih stanovanjskih zgradbah prepovedana vgradnja plinskih kotlov. Izjeme bodo redke.
V Sloveniji je 12.000 gospodinjstev, ki se ogrevajo s plinom. Kako bodo lahko do leta 2030 prešla na drug način ogrevanja, je vprašanje, ki najbrž ne more ostati v zraku.
Vir: FM