Minister za naravne vire in prostor Uroš Brežan se je udeležil Sveta EU za okolje v Luksemburgu, ki še zadnjič poteka pod švedskim predsedovanjem. Ministri so potrdili  splošni  pristop o predlogu Uredbe o obnovi narave, s čimer je Svet za okolje dosegel skupno podlago za začetek pogajanj z Evropskim parlamentom. Uredba o obnovi narave vključuje predloge za izboljšanje in obnovo degradiranih oziroma poškodovanih kopenskih, obalnih, sladkovodnih, kmetijskih, morskih, gozdnih, pa tudi urbanih ekosistemov, s katerimi bi prispevali k trajni obnovi narave, doseganju ciljev EU na področju podnebnih sprememb in preprečevanju izgube biotske raznovrstnosti. Zakonodajni predlog prav sledi ciljem in zavezam evropskega zelenega dogovora in strategiji EU za biotsko raznovrstnost.

Ambicija osnovnega predloga Evropske komisije se je v pogajanjih zmanjšala, vendar se še vedno predvideva, da države ugotovijo območja habitatnih tipov potrebnih obnove in opredelijo prioritetne ukrepe obnove v svojih Nacionalnih načrtih obnove. V okviru nacionalnega načrta obnove bo poskrbljeno, da se le ta  obravnava enakovredno z ostalimi strateškimi načrti.  Krovni cilj predloga uredbe ostaja enak, da se do leta 2030 pokrije vsaj 20 % kopenskih in morskih območij EU z ukrepi za obnovo, do leta 2050 pa jih razširiti na vse ekosisteme, ki jih je treba obnoviti.

Minister Uroš Brežan je v razpravi poudaril: »Podpiramo predlog uredbe, saj se degradacija ekosistemov in izguba biotske raznovrstnosti nadaljujeta. Ekosistemi v dobrem stanju ohranjenosti prispevajo k blaženju podnebnih sprememb in pozitivno vplivajo na zdravje ljudi in gospodarstvo, vključno s turizmom in kmetijstvom. Zavedamo se, da Evropa nujno potrebuje obnovljive vire energije, vendar enako nujno potrebuje tudi delež obnovljene narave. Zato mora imeti narava pri načrtovanju razvoja in tehtanju vseh politik ustrezno mesto«.

Vir: MNVP