Državni sekretar na ministrstvu za naravne vire in prostor mag. Matej Skočir, državna sekretarka na ministrstvu za kohezijo in regionalni razvoj Andreja Katič in državni sekretar na ministrstvu za kohezijo in regionalni razvoj mag. Marko Koprivc, so s sodelavci obiskali Premogovnik Velenje. Z generalnim direktorjem Premogovnika Velenje mag. Markom Mavcem in direktorjem dr. Janezom Roškerjem so se pogovarjali o aktivnostih za zapiranje premogovnika in prestrukturiranje dejavnosti regije.

Trenutna letna raven izkopa je 2,7 milijonov ton lignita, ki gre izključno v Termoelektrarno Šoštanj. Premog zagotavlja skoraj tretjino slovenske proizvodnje električne energije, zato je še vedno pomemben dejavnik stabilne oskrbe. Toda, kot je poudaril državni sekretar mag. Matej Skočir, »prehod v nizko oziroma ogljično-nevtralno družbo v skladu z nacionalno strategijo za izhod iz premoga zahteva opustitev rabe premoga do leta 2033.« Zapiralna dela bodo potekala predvidoma še petnajst let po zaključku aktivnega kopa. Ta odločitev je bila sprejeta ob upoštevanju gospodarskih, družbenih, energetskih ter okoljskih dejavnikov.

Strategija opredeljuje proces celovitega družbenega in gospodarskega prestrukturiranja Šaleške doline, določa finančne vire na nacionalni in EU ravni ter način upravljanja pravičnega prehoda. Strategija opredeljuje tudi ključne tehnične vidike zapiranja premogovnika, prihodnost zaposlenih in skupnosti ter varovanje in ohranjanje okolja. Na sprejem in izvajanje strategije so vezana znatna EU sredstva. Evropska komisija je potrdila območna načrta za obe premogovni regiji, šaleško in zasavsko. To obema regija omogoča dostop do sredstev Sklada za pravični prehod (258 milijonov evrov) in ključen korak k začetku gospodarskega, socialnega, okoljskega in energetskega prestrukturiranja skladno z načeli pravičnega prehoda.

Kot je pojasnil državni sekretar mag. Marko Koprivc se bo »v naslednjih dneh začelo s črpanjem sredstev iz nove finančne perspektive, med drugim tudi iz Sklada za pravični prehod, ki je nov sklad, namenjen prestrukturiranju premogovnih regij. Savinjsko – šaleški (SAŠA) regiji bo za ta namen namenjenih več kot 170 milijonov evrov evropskih sredstev.

 Vir: MNVP