V sklopu projekta RES Slovenia se preverja potencial za umeščanje OVE v Sloveniji, z upoštevanjem občutljivost in ranljivost zavarovanih vrst in habitatov, varstvo območij Natura 2000 in drugih območij pod različnim varstvom.

Ena od aktivnosti projekta je tudi Mapiranje potenciala & analiza ranljivosti, katere cilj je zagotoviti podrobno karto območij s tehničnim potencialom za spodbujanje rabe obnovljivih virov električne energije in karto ranljivosti biotske raznovrstnosti, kulturne dediščine, voda in drugih varstvenih območij. Cilj te aktivnosti je zagotoviti podrobno kartiranje potencialnih območij, vključno z morskimi območji, za vse razpoložljive OVE ter analizo občutljivosti in ranljivosti biotske raznovrstnosti, kulturne dediščine, voda in drugih varstvenih območij.

Kartiranje ranljivosti biotske raznovrstnosti (habitatov in vrst, tudi na območjih Natura 2000), bo vključevalo različne razvojne projekte obnovljivih virov za proizvodnjo električne energije (vetrna, vodna, sončna, geotermalna energija itd.), tako za velike kot za majhne naprave.  Upoštevana bo zakonodaja EU o ohranjanju narave in relevantne sektorske smernice Evropske komisije. Podatki bodo pripravljeni v obliki za vključitev v geografski informacijski sistem (GIS), poročilo pa bo v prilogi vsebovalo zbrane podatke in jasno navedbo njihovih virov.

S prekrivanjem območij tehničnega potenciala in karte ranljivosti bosta podani analiza celotnega potenciala OVE in analiza ustreznosti, ki bo osvetlila izvedljivost potenciala za povečanje cilja OVE do leta 2030 (s pogledom do leta 2050) in nakazala potencialne naložbe. Kartiranje bo omogočilo tudi oceno in jasno označitev odstotka ozemlja, ki ni primeren za kakršno koli uporabo OVE (izključna območja oz. t. i. »no-go areas«).

Pri projektu sodelujeta Ministrstvo za infrastrukturo in Ministrstvo za okolje in prostor, projekt bo zaključen v letu 2023. Evropska komisija projekt RES Slovenia financira v okviru tehnične pomoči prek instrumenta tehnične podpore v sodelovanju z Generalnim direktoratom za podporo strukturnim reformam (DG Reform).

Več informacij na spletni strani projekta Portal Energetika – RES Slovenia.

Vir: Natura2000