Ključ je v izjavi o lokaciji (Karbon, Ekomobil, Franci Lenart)
Zbirna mesta, shema in zavezanci (Ekomobil)
EU pozna dajatev v obliki periodičnega davka (MKO)
Za celovitejši pogled na ravnanje z izrabljenimi motornimi vozili je nujen geografski prikaz zbiralnih mest v državi, kako organizira delo shema, kakšen je delež blagovnih znamk proizvajalcev, ki so pristopili k skupni shemi (najmočnejša sta Porsche in Renault) in kakšni so načrti pri stopnji predelave.
1. Geografski prikaz zbiralnih mest
2. Shema zbiranja in predelave izrabljenih vozil, MKO
3. Shema zbiranja in obdelave Ekomobil
4. Delež blagovnih znamk proizvajalcev, ki so pristopili k skupnemu načrtu
5. Stopnja predelave do in po letu 2015
Obveznosti v zvezi s cilji ponovne uporabe, recikliranja in predelave do 31.12.2014.
Obveznosti obrata za razstavljanje skupaj z upravljalcem drobilnika (1.odstavek 36. člena Uredbe o izrabljenih vozilih, Ur.l.št. 32/2011) (slika 4).
Za doseganje ciljev iz 1. dostavka 18.člena Uredbe o izrabljenih vozilih, Ur.l.št.32/2011 bosta obrat za razstavljanje in obrat za nadaljnjo obdelavo izvajala obdelavo izrabljenih vozil tako, da bodo v obratu za razstavljanje pred predajo razstavljenega vozila drobilniku odstranjeni tudi večji sestavni deli iz umetnih snovi (odbijači, pokrovi, sedeži, notranje obloge) in kovinski deli, ki vsebujejo barvne kovine, saj je ločevanje teh materialov v fazi predhodne obdelave ekonomsko bolj upravičeno, kot po drobljenju. V obratu za nadaljnjo obdelavo (drobljenje) pa bodo po drobljenju materiali ločeni v materiale, primerne za predelavo (19 10 01) in materiale za odlaganje (19 10 04) (slika 5).
Obveznosti v zvezi s cilji ponovne uporabe, recikliranja in predelave po 31.12.2014
Obveznosti obrata za razstavljanje skupaj z upravljalcem drobilnika (1.odstavek 36.člena Uredbe o izrabljenih vozilih, Ur.l.št. 32/2011) (slika 6).
Za doseganje ciljev iz 2. dostavka 18.člena Uredbe o izrabljenih vozilih, Ur.l.št.32/2011 bosta obrat za razstavljanje in obrat za nadaljnjo obdelavo izvajala obdelavo izrabljenih vozil tako, da bodo v obratu za razstavljanje pred predajo razstavljenega vozila drobilniku odstranjeni vsi sestavni deli po zahtevah točk 2.2.3.2. in 2.2.3.3. Priloge 2 Uredbe o izrabljenih vozilih, Ur.l.št.32/2011. V obratu za nadaljnjo obdelavo (drobljenje) pa bodo po drobljenju materiali ločeni le v materiale, primerne za predelavo (19 10 01) in materiale za obdelavo lahke frakcije ter materiale za obdelavo težke frakcije. Predvidoma bosta obrata za nadaljnjo obdelavo zagotavljala obdelavo lahke in težke frakcije ter s tem povezanih ciljev ponovne uporabe in reciklaže po 1.1.2015 skupaj s podizvajalci (partnerji v tujini).
Obveznosti obrata za razstavljanje pred oddajo vozila v drobljenje (slika 4).
Legenda:
POSTOPKI PREDELAVE
R1 Uporaba predvsem kot gorivo ali drugače za pridobivanje energije
R2 Pridobivanje topil/regeneracija
R3 Recikliranje/pridobivanje organskih snovi, ki se ne uporabljajo kot topila (vključno s kompostiranjem in drugimi procesi biološkega preoblikovanja)
R4 Recikliranje/pridobivanje kovin in njihovih spojin
R5 Recikliranje/pridobivanje drugih anorganskih materialov
R6 Regeneracija kislin ali baz
R7 Predelava sestavin, ki se uporabljajo za zmanjšanje onesnaževanja
R8 Predelava sestavin iz katalizatorjev
R9 Ponovno rafiniranje olja ali drugi načini ponovne uporabe olja
R10 Vnos v ali na tla v korist kmetijstvu ali za ekološko izboljšanje
R11 Uporaba odpadkov, pridobljenih s katerim koli od postopkov, označenih z R1 do R10
R12 Izmenjava odpadkov za predelavo s katerim koli od postopkov, označenih z R1 do R11
R13 Skladiščenje odpadkov do katerega koli od postopkov, označenih z R1 do R12 (razen začasnega skladiščenja, do zbiranja, na mestu nastanka odpadkov)
POSTOPKI ODSTRANJEVANJA
D1 Odlaganje v ali na zemljo (npr. odlaganje na odlagališčih itd.)
D2 Obdelava v zemlji (npr. biološka razgradnja tekočih odpadkov ali muljev v tleh itd.)
D3 Globinsko injektiranje (npr. injektiranje odpadkov, ki se lahko črpajo, v vrtine, solne jaške ali naravno dana odlagališča itd.)
D4 Površinska zajezitev (npr. vlivanje tekočih odpadkov ali muljev v jame, ribnike ali lagune itd.)
D5 Posebej projektirano odlagališče (npr. odlaganje v posamezne obložene celice s pokrovom, ločene med seboj in od okolja, itd.)
D6 Izpuščanje v vode, razen v morja/oceane
D7 Izpuščanje v morja/oceane, vključno z odlaganjem na morsko dno
D8 Biološka obdelava, ki ni določena drugje v tej prilogi, pri kateri nastanejo končne spojine ali mešanice, ki se odstranjujejo s katerim koli od postopkov, označenih z D1 do D12
D9 Fizikalno-kemična obdelava, ki ni določena drugje v tej prilogi, pri kateri nastanejo končne spojine ali mešanice, ki se odstranjujejo s katerim koli od postopkov, označenih z D1 do D12 (npr. izparevanje, sušenje, kalcinacija itd.)
D10 Sežiganje na kopnem
D11 Sežiganje na morju
D12 Trajno skladiščenje (npr. nameščanje posod v rudnik itd.)
D13 Spajanje ali mešanje pred izvajanjem katerega koli od postopkov, označenih z D1 do D12
D14 Ponovno pakiranje pred izvajanjem katerega koli od postopkov, označenih z D1 do D13
D15 Skladiščenje do katerega koli od postopkov, označenih z D1 do D14 (razen začasnega skladiščenja, do zbiranja, na mestu nastanka odpadkov)
Ključ je v izjavi o lokaciji (Karbon, Ekomobil, Franci Lenart)