Ste vedeli, da se Slovenija na lestvici indeksa uspešnosti na področju boja proti podnebnim spremembam 2022 uvršča šele na 50. mesto (od 60-ih)? Zato je pomembno, da naša prizadevanja pri prehodu v brezogljično družbo še okrepimo. V tej smeri je zastavljen evropski zeleni dogovor Pripravljeni na 55, ki pri podnebnih ciljih za leto 2030 predvideva zmanjšanje emisij toplogrednih plinov za 55 odstotkov v primerjavi z letom 1990. Izzivi in priložnosti pri zelenem prehodu, ki jih je kot prioritetne definirala Slovenija, so zlasti na področju energetskih prihrankov, obnovljivih virov energije, industrije in njene nadaljnje modernizacije ter prometa. Kako nam lahko uspe?

Vse informacije na portalu Trajnostna energija

Spletni portal www.trajnostnaenergija.si, ki ga upravlja slovenski operater trga z elektriko, družba Borzen, na enem mestu nudi raznovrstne informacije s področja obnovljivih virov energije in učinkovite rabe energije. Na voljo so izračuni prihrankov denarja in energije, predstavitve zanimivih demonstracijskih projektov, nasveti za varčnejšo porabo energije, brezplačne spletne delavnice, dogodki v živo. Spremljajte aktualne razpise s področja trajnostne energetike, oglejte si strokovne ali poljudne video vsebine ter Atlas trajnostne energije. Najmlajšim pa predvajajte prve slovenske okoljske risanke in jim preberite okoljski strip. Na ta način boste opolnomočeni z informacijami lahko sprejemali odločitve, ki bodo dolgoročno gledano najustreznejše tako za vas kot za naše okolje in prihodnje generacije. Pri tem bo potrebna sprememba naše miselnosti in navad.

Krepitev kompetenc z usposabljanji in izobraževanji

Dejstvo, da se z energijo upravlja na najrazličnejših nivojih in sektorjih družbe, kliče po dvigu kompetenc vseh vpletenih. Na Borzenu že nekaj let izvajajo raznovrstna usposabljanja za predstavnike javnega sektorja, izobraževalne dogodke za strokovnjake, gospodinjstva in gospodarstvo za dvig kompetenc na področju podnebnih sprememb v smeri čiste proizvodnje električne energije, vplivov na okolje in zmanjševanja škodljivih emisij. V naslednjem letu med drugim kot novost napovedujejo izvedbo usposabljanja strokovnjakov za izvajanje energetskih pregledov.

Povečanje investicij v OVE

Ste vedeli, da za okolju prijazne načine proizvodnje električne energije lahko s strani Borzenovega centra za podpore prejmete subvencijo? Podporne sheme so instrument državne pomoči, ki z višjimi odkupnimi cenami omogočajo realizacijo investicij v obnovljive vire energije (OVE) in visoko učinkovito soproizvodnjo toplote in električne energije, potrebnih za dosego državnih ciljev glede deleža uporabe obnovljivih virov v končni porabi energije. Za vstope novih naprav v slovensko podporno shemo se uporablja mehanizem razpisa, ki ga objavi Agencija za energijo, nato pa izbrani projekti 10 oziroma 15 let prejemajo podporo.

Vzpostavitev enotne kontaktne točke za investicije v OVE

Evropska unija je pod geslom »Čista energija za vse Evropejce« sprejela obsežen sveženj zakonodajnih aktov s področja energetike. Ena od novosti je uvedba kontaktne točke, ki so jo dolžne zagotoviti države članice kot pomoč vlagateljem na upravnem področju vlaganj v OVE. Gre za poenostavitev, pospešitev in večjo usklajenost upravnih postopkov v zvezi z vlaganji v OVE. Namen kontaktne točke je prispevati k zmanjševanju administrativnih bremen za vlagatelje in s tem spodbuditi večja vlaganja v OVE, s tem pa prispevati k razogljičenju družbe. V naši državi kontaktno točko vzpostavlja Borzen, luč sveta bo ugledala proti koncu naslednjega leta. V pripravi pa je že priročnik o postopkih za investitorje na področju proizvodnje energije iz obnovljivih virov, ki posebej obravnava tudi majhne projekte in projekte končnih odjemalcev s samooskrbo in bo javnosti na voljo v naslednjih mesecih.

Kontaktna točka bo na zahtevo vlagatelja usmerjala vloge za pridobitev dovoljenj in drugih aktov, kot so prostorski akti, licence, registracije in upravna dejanja, ki so potrebni za gradnjo, rekonstrukcijo, obnovo ali obratovanje proizvodne naprave, ter za pridobitev podpore za proizvodno napravo. Vzpostavila in vodila bo javno dostopne uradne evidence prejetih vlog in popolnih zahtev ter faz v postopku, vključno z zamudami in realiziranih proizvodnih naprav, ter obveščala glede spodbujanja rabe OVE, vključevanja v sistem samooskrbe in oblikovanja skupnostne samooskrbe.